in

Balat’tan Verona’ya Latte Tadında Bir Yolculuk

Latte, henüz dokuz aylıkken Balat sokaklarına terk edildi. Semtin sembollerinden biri haline geldi, hatta sosyal medya fenomeni oldu. Onun hayatı İstanbul’a turist olarak gelen bir İtalyan çiftle tanışmasıyla değişti. İtalyan çifti kendine aşık eden Latte, şimdi İtalya’nın Verona kentinde yaşıyor.

Balat'tan Verona'ya Latte Tadında Bir Yolculuk- Ajanimo-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Onun öyküsü hazin başlıyor: Golden Retriever cinsi Latte, bundan yaklaşık 9 ay kadar önce, sahipleri tarafından Balat’taki Coffee Department adlı kafenin önüne terk edilmişti. Dükkânın ortaklarından Hanife Özyurt Pekkip onu bulduğu zaman, vücudu yaralarla kaplıymış. Egzama olmuştu ve ilk sahipleri belki de onu bu sebepten terk etmişlerdi. Hastalık, aniden sokaklara düşmek ve sevdiği insanlar tarafından terk edilmek, Latte’yi çok mutsuz  etmişti. Hanife ile tanışana ve tüm Balatlılar tarafından sahiplenilene kadar…

Balat'tan Verona'ya Latte Tadında Bir Yolculuk- Ajanimo-2

Her zaman vurguladığımız gibi, kendisinin sorumluluğunu taşıyamayan, sadece bir obje olarak görülerek ‘sahiplenilen’ bir yavruymuş önce. Sonra büyümüş, hastalanmış ve terk edilmiş sevimli Latte. Terk edildikten sonra, barınaklar tarafından toplanıp aşıları yapılıp kısırlaştırılma hikayesi başlamış ve 3 ay sonra çok daha kötü halde geri dönmüş Balat’a.

Balat'tan Verona'ya Latte Tadında Bir Yolculuk- Ajanimo-3

Bu kez tüm Balat seferber olmuş. Hanife’nin öncülüğünde, emlakçısından tutun kıraathanedeki amcasına, vintage dükkânının şık sahibesinden yaşlı teyzesine kadar tüm semt sakinlerinin köpeği olmuş. Tüm veteriner masraflarını esnaf ortak karşılamış.

Balat'tan Verona'ya Latte Tadında Bir Yolculuk- Ajanimo-4

Latte bazen günlerce ortadan kayboluyormuş. Sonra çıkıp geldiğinde belli ki hırpalanmış bir halde buluyorlarmış onu. Her sokağı onlarla birlikte gezip taksiye kadar eşlik ediyormuş. Chiara ve Davide, Coffee Department’ta mola verince tanışmışlar Latte’yle. Hanife’den Latte’nin hikâyesini dinleyip karar vermişler onu Verona’ya götürmeye ve ona mutlu bir yuva olmaya.

Balat'tan Verona'ya Latte Tadında Bir Yolculuk- Ajanimo-5

Ancak Türkiye’den Avrupa Birliği sınırları içindeki bir ülkeye götürülmesi bürokratik engellere takılmış. Chiara ve Davide yılmamış. Tatil dönüşü Hanife ile iletişimi kesmemişler. Bir hafta sonra geri gelmişler Latte’yi almak için.

Balat'tan Verona'ya Latte Tadında Bir Yolculuk- Ajanimo-6

İlk günün yağmurlu olması Latte’nin kısa sürede kaçıp saklanmasına yol açmış. İkinci gün ise veterinere gitmiş, yıkanmış, aklanıp paklanmış. Üçüncü gün  yani veda günü saatlerce o devlet dairesi senin bu benim gezmişler; Latte, Hanife, Chiara ve Davide. Ve ayrılık vakti gelmiş. Latte sakinleştiricisini alıp kafesinde uçağa binmiş.

Balat'tan Verona'ya Latte Tadında Bir Yolculuk- Ajanimo-7

Şimdi Verona’daki yeni evinde kocaman bir bahçede koşuyor. Balat’taki ailesinin yerini tutamaz ama yeni ailesiyle çok mutlu. Chiara ve Davide’nin illüstratör arkadaşları Latte’nin hikâyesini çizmeye ve çocuk kitabı yapmaya karar verdiler. Yakında Latte’nin ünü tüm dünyaya yayılabilir, takipte kalın 🙂

Haber: Heja Bozyel

Yorum

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reklamdanmamaolurmu

Reklamdan Mama Olur mu?

kiraladığı evde 70 kediyle yaşıyor 2 1

Kedilere Adanan Bir Hayat: Nurgül Hanım ve 70 Sokak Kedisi