in

Bal peteklerinin altıgen olmasının sebebi nedir?

Bal peteklerinin şekli üzerine her zaman bir tartışma olmuştur. Tartışmalara olsa da bal peteklerinin şekillerinin altıgendir Peki, bal peteklerinin altıgen olmasının sebebi nedir?

Arılar doğanın muhteşem mimarlarıdır.  İnsanlar, yıllar boyunca bal peteklerindeki açısal mükemmelliğe hayretle bakmış ve bunu açıklamak için uğraşmışlardır.

Gözlemler sonucunda peteklerin ilk aşamada dairesel yapıda oldukları fark edilmiş. Peteğin bu ilk hücresel yapısı oluşturulduktan sonra bal arılarının peteğin duvarlarını ısıttıkları keşfedilmiş. Arılar bu işlemde kullandıkları ısıyı kendi vücutlarından sağlıyorlar. Peteği ısıttıklarında mumu akışkan hale getiriyorlar ve ardından petek en kararlı form olan altıgene dönüşüyor.

EN VERİMLİ DEPOLAMA ŞEKLİNİN ALTIGEN OLDUĞU İSPATLANMIŞTIR

Bilim insanları ve matematikçiler yaptıkları araştırmalar sonucu en verimli depolama şeklinin altıgene uygun olduğunu ispatlamışlardır. Maksimum kullanımı esas alan bu konumlanmaya çıta kenarlarından başlayan arılar ortada kusursuz altıgenlerle petekleri tamamlarlar. Bu müthiş matematik düzeni diğer geometrik şekiller ile mümkün olmamaktadır. Daire, beşgen ve sekizgen gibi şekillerde muhakkak boşluk kalacaktır. Kare ve üçgende ise, aynı hacmi doldurmak için gereken duvar çevresi daha fazla olacağından en az malzeme ile bir alanı en iyi şekilde bölmek için altıgen en ideal olan şekil tipidir.

Michigan Üniversitesi’nden Thomas Hales 1999’da tartışmalara son noktayı koydu ve bir alanı eşit küçük alanlara ayırmak istediğimizde, en ideal şeklin düzgün altıgen olduğunu ispatladı. Her ne kadar altıgen şeklin, ideal bir şekil olduğu uzun zamandır belirtilse de, bunun sağlam bir matematik ispatı yapılamamıştı.

DARWİN, BAL PETEĞİNİ MÜHENDİSLİK HARİKASI OLARAK TANIMLAMIŞTIR

Şâyet arıların petek inşa teknikleri ilk yaratıldıkları dönemden bu yana evrimleşerek gelseydi, fosil kayıtlarında, altıgen dışında başka geometrik şekillere de rastlanması gerekirdi. Halbuki başka bir şekildeki bal peteğinin kullanıldığına dâir ipucuna rastlanmamıştır. Bizzat Charles Darwin bal peteğini, işçilik ve balmumunu mükemmel ekonomize eden bir mühendislik harikası olarak tanımlamıştır.

Kedilerin tırnağı kesilmeli mi?