in ,

Bakanlıktan Kangal ve Van Kedisi’ne Yurt Dışına Çıkış İzni

Tarım ve Orman Bakanlığının kedi ve köpeklerin yurt dışına çıkarılmasıyla ilgili esasları açıkladı. Açıklamaya göre, Yurt dışına çıkışı yasaklı ırklar ön izinle yurtdışına götürülebilecek.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, yurt dışına götürülecek evcil hayvanların kimlik belgesi (sağlık karnesi) bulunacak. Hayvanın kimliği; hayvan sahibinin adı, adresi ve hayvanın eşkali ve sağlık bilgileri gibi ayrıntıları içerecek. Kangal, Akbaş Çoban Köpeği, Kars Çoban Köpeği, Çatal Burun Av Köpeği, Zağar İzci Köpeği, Ankara Kedisi ve Van Kedisi gibi yurt dışına çıkışı yasaklı türler ise ancak ön izinle yurt dışına götürülebilecek.

van kedisi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yavru Kedi ve Köpekler Anneleri ile Seyahat Edebilecek

Yurt dışına çıkacak kedi ve köpek, ev hayvanı pasaportu taşıyacak, 3 aydan küçük hayvanlar anneleri ile yurtdışına çıkabilecek. Hayvanların, mikroçip ile kimliklendirilmesi de gerekli.

“Van Kedi Villasını 2 ayda 30 bin kişi ziyaret etti”

Tarım ve Orman Bakanlığının kedi ve köpeklerin yurt dışına çıkarılmasıyla ilgili açıklaması, Van Kedi Villasını ziyaret eden yabancı hayvanseverleri sevindirdi. Normalleşme süreciyle birlikte Van Kedi Villasının 30 bin ziyaretçi kabul ettiğini söyleyen görevli Mehmet Atabayır, “Kedi Villasına gelen misafirlerimiz, kedileri görünce mutlu oluyor ama bir konuda içlerinde bir burukluk oluşuyor. Van kedisine temas olayı yok. Pandemi sürecinde vakaların düşmesiyle normalleşme kararı alındı ama tamamen hastalık ülkemizde yok olmadığı için bu birebir temas olayını halen başlatmadık. Önceki yıllarda Van’a gelen yerli ve yabancı turistlerimiz kedilerin bulunduğu yere gidip onları sevip oynayabiliyordu. Bu yıl pandemi daha etkili olduğu için ziyaretçilerimizi tam anlamıyla kedilerimizle buluşturamadık. Bu da bir burukluk oluşturdu ama ziyaretçilerimiz yine de Van’a gelip kedileri muhakkak görüyorlar. Bu durumdan da memnun oluyorlar, çünkü hijyenik olarak ortamın elverişli olması, kedilerin de bakımının güzel olması insanları mutlu ve memnun ediyor. Buraya gelen ziyaretçilerimiz fotoğrafta gördükleri gibi değil, bire bir gördüklerinde daha memnun ve mutlu oluyorlar. İnsanlar kedilerin hem farklı gözüyle hem beyaz ve ipeksi tüylerinden dolayı hayran kalıyorlar. Zaman zaman burada Van kedisi satışı oluyor, sarı ve iki gözü mavi olan kedilerimiz döner sermaye sistemiyle il içine satılabiliyor. Bu yıl yurt dışına satış yapamıyoruz. İl dışından gelen misafirlerimiz de Van kedisi götürmek istiyor ama pandemi sürecinde çok fazla yardımcı olamıyoruz. Pandemiden sonra normal şekilde devam edeceğiz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

canbulan

Konya’dan Manavgat Yangınındaki Canlarımıza Yardım Eli

Adana Veteriner Hekimleri Odasi Uyardi

Adana Veteriner Hekimleri Odası Uyardı : Tedavi Ettiğimiz Yangın Mağduru Hayvanların Fotoğrafını Paylaşıp Bağış Toplayanlara Karşı Dikkatli Olun!