in

Bakanlık Sokak Hayvanları İçin Beklenen Genelgeyi Yayımladı!

COVID-19 tedbirleri kapsamında; iş yerleri kapatılıp insanlar evlerinden çıkmamaya özen gösterince yemek bulamayan sokaktaki canların yaşam mücadelesi daha da zorlaştı. Bireysel olarak sokak hayvanlarına yemek ulaştırmaya çalışan hayvan dostu kişiler, gönüllüler ve belediyelerin yanı sıra İçişleri Bakanlığı da bir genelge yayımlayarak vali ve kaymakamlardan, sokaktaki hayvanların ihtiyaçlarının eksiksiz giderilmesi için tedbir alınmasını talep etti.

 

Bütün dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (COVID-19) tedbirleri kapsamında birçok iş yeri kapanırken insanlar da evlerinden çıkmamakta özen gösteriyor.

Bu durumdan en çok etkilenenlerin başında ise sokaklardaki canlar geliyor…

İHTİYAÇLARIN EKSİKSİZ ŞEKİLDE YERİNE GETİRİLMESİ TALEP EDİLDİ

Hayvan dostları ve gönüllüler bireysel olarak ellerinden geleni yaparken çoğu belediye de sokaktaki canlar için mama dağıtımını artırmış durumda. İçişleri Bakanlığı da salgın nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için genelge yayımlayarak tedbirler alınmasını istedi.

Genelgede, vali/kaymakamlıklar ile yerel yönetimler başta olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile koordinasyon sağlanarak, bu süreçte yiyecek bulmakta zorlanabilecek sokak hayvanlarının aç kalmaması için gerekli tedbirlerin alınması istendi.

VATANDAŞLARIN DA HASSASİYETİ ARTACAKTIR

Bu kapsamda, başta hayvan barınakları olmak üzere park, bahçe gibi sokak hayvanlarının yaşam alanlarında tespit edilen noktalara düzenli olarak mama, yem, yiyecek ve su bırakılacak. İhtiyaç duyulan alanlar dezenfekte edilecek, vatandaşların da bu konudaki hassasiyetleri arttırılacak.

Genelgede, vali ve kaymakamlardan söz konusu tedbirler çerçevesinde yerel yönetimler, tarım ve orman il müdürlükleri ile ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde gerekli planlama, koordinasyon ve uygulamanın eksiksiz şekilde yerine getirilmesi talep edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eskişehirde cani sürücü çarptığı köpeği yol ortasında ölüme terk edip kaçtı

Çarptığı Köpeği Yol Ortasında Ölüme Terk Edip Kaçtı!

koronavirüs covid 19 evcil hayvanlardan insanlara geçer mi bulaşır mı

Gazeteler de Hatırlattı: Yeni Tip Koronavirüs (COVID-19) Hayvanlardan İnsanlara Geçmiyor!