in

Bakanlık: Serval Kedisinin AVM’de ‘Sergilenmesi’ Mevzuata Uygun!

Ankara Mamak’ta, Nata Vega Alışveriş Merkezi’nin 2. katında bulunan Aqua Vega Akvaryum adlı işletmede birçok yaban hayvanının camekan bölmelerde tutsak edilmesi üzerine HDP Ağrı milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir’in verdiği önergeye Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yanıt geldi.

Geçtiğimiz aylarda Ankara Nata Vega Alışveriş merkezinin içinde bulunan Aqua Vega Akvaryum’da sergilenen serval kedisinin fotoğrafları tepki toplamıştı. AVM içerisinde sergilenen onlarca hayvandan sadece biri olan serval kedisinin fotoğraflarının basına yansımasının ardından, hayvan aktivistleri eylem yapıp suç duyurusunda dahi bulunmuştu. HDP Ağrı milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir de konuyla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na önerge vermişti. Orman ve Su İşleri Bakanlığı önergeye şöyle cevap verdi:

“Aqua Vega Hayvanat Bahçesi 10 Nisan 2012 tarihinde Bakanlığın 9. Bölge Müdürlüğü’nce ruhsatlandırılmış olup işletmenin ruhsat süresi 23 Kasım 2022 yılına kadardır. Hyvanta bahçesi yönetmeliğine göre,  A grubu olarak ruhsatlandırılıp, hayvanat bahçesinin içinde 75 türden 1.673 birey bulanmaktadır. Söz konusu hayvanat bahçesi en son 20.110.2017’de denetlenmiştir. Denetimde mevzuata aykırı bir durum tespit edilmemiştir. Bulunan türlerin yasal yollardan elde edildiğini gösterir evraklar kayıtlarda mevcuttur”

HDP Ağrı milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir verdiğ önergeye gelen yanıtı şöyle yorumladı:

Gelen yanıt, pek çok açıdan ilginç bir örnek oluşturuyor. Sözkonusu işletme, hayvanat bahçeleri ile ilgili Yönetmelikte sıralanan koşullar göz önünde bulundurulduğunda “ev ve süs hayvanı yapan işletmeler” kapsamında olmasına karşın, Bakanlık işletmenin hayvanat bahçesi olduğunu ve ilgili yönetmelikteki koşulları karşıladığını iddia etmiştir.

Buna göre ilgili işletme, Seyran kendisini bir AVM’deki camekanda sergileyerek, Yönetmelikteki ifade ile ” yabani hayvanların doğal yaşam ortamındaki yaşam koşullarını” koruma altına almış mı oluyor!

Hükümet hayvanıyla, insanıyla, doğasıyla yaşamı bizzat istila etmeye, bu istilaya hamilik yapmaya devam ediyor!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Talat Gözeöç

‘Bu Yıl Sevgililer Günü Bütçenizi Sokak Hayvanları için Harcayın’

Untitled 8

Öğrenci Bursuyla Yaptığı Mama Aparatı ile Bayburt’un Sokak Hayvanlarını Besliyor