in

Bakanlık, İçinde Şarbonlu Hayvan Olduğu İddia Edilen Gemiyle İlgili Açıklama Yaptı

Tarım ve Orman Bakanlığı dün HAYTAP tarafından ortaya atılan iddianın asılsız olduğunu açıkladı.

Dün HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) tarafından ortaya atılan iddia şok etkisi yaratmıştı. HAYTAP’ın iddiasına göre İstanbul açıklarında bekleyen bir hayvan taşıma gemisinin içinde yüzlerce şarbonlu hayvan vardı. Ve yine HAYTAP’ın iddiasına göre şarbonlu hayvanlar öğütülerek denize atılıyordu. Tarım ve Orman Bakanlığı iddiların asılsız olduğunu beliterek konuyla ilgili açıklamada bulundu:

Bugün bazı basın yayın kuruluşlarında yayınlanan haberlerde İstanbul Ahırkapı açıklarında içinde şarbon hastalığı taşıyan büyükbaş hayvanların bulunduğu bir geminin bekletildiği iddia edilmektedir. Bu iddia kesinlikle asılsız ve yalandır.

Haberlere konu edinilen gemi, daha önce hayvan taşımacılığında kullanılmış olup, 20 Ağustos 2018 tarihinde boşaltılmıştır. Hayvan taşımacılığında kullanılan her araçta olduğu gibi, bahse konu olan gemide de koku vakası görülmüştür. Yayılan koku ve sineklenme gibi rahatsızlıklar için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Ekipleri tarafından ilaçlama ve temizlik gibi rutin işlemler gerçekleştirilmiştir. Söz konusu gemi bugün sefer talimatının hazırlanmasının ardından Marmara Denizini terk ederek İspanya’ya doğru hareket edecektir.

Olayın tamamı bundan ibaret iken kendilerini hayvan hakları örgütü olarak tanımlayan bazı maksatlı çevreler tarafından sosyal medya ve haber siteleri üzerinden kamuoyu yanlış yönlendirilmekte, gerçeği yansıtmayan kasıtlı bilgiler paylaşılmaktadır. Bu şekilde vatandaşlarımız paniğe sevk edilmektedir.

Bakanlık olarak beklentimiz, halkımızın resmi kaynaklardan yapılan açıklamaları dikkate alması ve toplumu paniğe sevk eden bu kişilere itibar etmemesidir. Bakanlığımızca, bu tür yasal dayanağı olmayan mesnetsiz iddiaların sürdürülmesi halinde bu iddialara yer veren haber siteleri ve sosyal medya hesapları hakkında gerekli adli ve hukuki işlemler başlatılacaktır.”

Panama bandıralı Rahmeh adlı yük gemisi dün akşam saatlerinde Ahırkapı açıklarından ayrılarak, Marmara’ya doğru açıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Havalimanında Bavuldan Piton Çıktı

Havalimanında Bavuldan Piton Çıktı

İngiliz fotoğrafçı Gerrard Gethingsöç

Birbirlerine Benzeyen Köpekler ve İnsanlarının Eğlenceli Portreleri