in

Bakan Bekir Pakdemirli’den Hayvan Hakları Yasa Tasarısıyla İlgili Çarpıcı Açıklamalar

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli hayvan hakları yasa tasarısı ile ilgili öyle bir açıklama yaptı ki hayvan hakkı savunucuları yasanın bir felaket getireceğinden emin oldu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli CNN TÜRK’e gündem ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bekir Pakdemirli, hayvanların korunmasına yönelik yeni yasa hazırlığı hakkında bilgi verdi. Pakdemirli, AKP Grup Başkanvekili, avukat Özlem Zengin yeni hayvan hakları yasa tasarısı ile ilgili gündeme getirdiği “evde yaşayan hayvanların sayısının sınırlandırılacak” konusunu destekler bir söylemde bulundu.

HAYTAP ve TikTok Hayvana Şiddete Karşı İş Birliği İçinde Olacaköç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvan hakkı savunuuları ve STK’lardan sır gibi saklanan yasa tasarısında evde beslenen hayvan sayısına yönelik sınırlandırma gelecek olması aktivistleri ayağa kaldırmıştı. İktidar cephesinde hayvan hakları yasa tasarısı ile ilgili kafa karıştırıcı ve endişe verici açıklamalara bir yenisini daha ekleyen Bakan Pakdemirli yasa ile ilgili şunları söyledi:

“Mart ayı gibi çalışmaları bitirebiliriz diye hedef koyduk. Kabahatten suça doğru gitmesi için çalışma var. Daha çok şiddet… Bir evin içinde 50 kedi bakıyorsanız, hayvan istifçiliği yapıp, hayvan refahını doğru yönetmiyorsanız buna da müdahale eden bir yapı içinde olacağız. Sayı net değil ama limit olacak. Sayı ne olur, 3 olur, 5 olur, 10 olur bilemiyorum şu anda. Arkadaşlar çalışıyorlar. Mikroçip uygulaması olacak. Kabahatin suça döndüğü, cezaların arttığı, hayvanlara mal değil can olarak bakıldığı, korumanın ön plana çıktığı bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyoruz”

Bu Yasa Tasarısı Kimi Memnun Etmek için Hazırlandı?

Özlem Zengin de Bakan Pakdemirli de yasa ile ilgili bilgi verirken istifçiliğe yönelik olduğu iddia edilen evde hayvan sınırlandırılması maddesini vurgularken el konulacak hayvanlara ne yapılacağını belirtmiyor. Hayvana yönelik şiddetin cezasız kalmaması ve caydırıcı olması beklenen bir yasa talep eden hayvan hakkı savuncuları neredeyse yasa istedikleri için bin pişman oldular.

Hayvan hakkı savunucuları 1 yıldır mecliste hayvanları gerçekten koruyacak bir yasa tasarısı çıkması için mekik dokudu. Ancak anlaşılan o ki hayvan hakkı savunucularının talepleri kulak arkası edilmiş. TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu Meclis Başkanı Mustafa Yel katıldığı bir programda yasa tasarısındaki amdde ile kısırlaştıma seferberliği başlatılacağı ve 3-4 sene sonra sokak hayvanlarının sayısının azalacağını müjdelemişti! İktidar cephesinden gelen bu açıklamalar akıllara bu yasa tasarısı hayvanların refahı için mi yoksa hayvan sevmeyenleri mutlu etmek için mi yapıldı sorusunu getiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayvanat Bahcesine Hapsedilen Goril ile 2 Aslan Bakicilarindan Korona Virus Kapti

Hayvanat Bahçesine Hapsedilen Goril ile 2 Aslan Bakıcılarından Korona Virüs Kaptı

Dovusturulen Horoz Sahibini Oldurdu

Dövüştürülen Horoz Sahibini Öldürdü