in ,

Bahtiyar Engin’in Lady’si ve ‘Lüks Site İnsanı’nın Hayvan Rahatsızlığı!

Tiyatro sanatçısı Bahtiyar Engin’in sahip çıktığı sokak hayvanı Lady, Ataşehir’de yaşadığı sitede “İnsanları rahatsız ettiği” gerekçesiyle krize neden oldu.

Tiyatro sanatçısı Bahtiyar Engin’in sokakta yaralı halde bulup tedavilerini yaptırdıktan sonra sahip çıktığı sokak hayvanı Lady yaşadığı 48 Ada Ataşehir Mimoza Evleri’nde artık istenmiyor.

Telefonla ulaştığımız hayvansever sanatçı Bahtiyar Engin, “Oturduğum sitede Lady artık havladığı ve gürültü yaptığı gerekçesiyle istenmiyor. Kimseye bir zararı olmayan Lady’yi 1 yıl önce yaralı halde bulduğumda muhtemelen diğer köpekler tarafından saldırıya uğramıştı. Lady tedavisinin ardından evimde bir süre misafir oldu. İyileştikten sonra ise siteyi sahiplendi ve terk etmedi. Sitenin hayvansever sakinler tarafından beslenen Lady için bir kulübe bile konuldu. Gayet uysal bir köpek olan Lady çocuklarla da iyi anlaşan çok uysal bir köpek” açıklamasında bulunarak masum bir hayvana karşı yapılan düşmanca tavra isyan etti.

bahtiyar-engin-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sitenin artık Lady’nin yuvası olduğunu belirten Bahtiyar Engin “Yaklaşık 1 yıldır Site bahçesinde mutlu bir şekilde yaşayan Lady maalesef artık yuvası bildiği sitede istenmiyor. Geceleri havladığı gerekçesi ile site yönetimine şikayette bulunan bazı apartman sakinleri Lady’i alması için belediye ekiplerine şikayette bulundu. Ataşehir Belediyesi’nden gelen ekipler Lady’nin aşılarının tam olduğu ve küpeli olduğu içim müdahele edemedi, ancak iddialara göre gelen ekipten bir görevli şikayetçilere “Biz bir şey yapamıyoruz siz başınızın çaresine bakın” gibi ucu açık bir tavsiyede bulundu.” diye konuştu.

Site yönetimi, görevliler ve sakinlerinin bugüne kadar Lady ile ilgili hiçbir problemi olmadığını, hatta mama verip ilgilendiklerini belirten Engin, “Taa ki Lady birşeylerden huzursuz olup, birkaç gece havlayınca sitede bulunan birkaç site sakininin rahatsız olup yönetime şikayetine kadar hiçbir sorun yoktu. Site bahçesinde özgürce ve kimseyi rahatsız etmeden dolaşan Lady, sadece birkaç defa havladığı için birkaç site sakinin şikayeti ile artık sitede barındırılmak istenmiyor”

 

Bahtiyar Engin “Lady çok sıcakkanlı bir köpek, kedilerle bile arası çok iyi, kimseye bir zararı yok. 1 yıldır burada kalıyor. Sitedeki diğer insanlarda onu seviyor, besliyor, ancak havladığı gerekçesi ile Lady’nin gönderilmesi isteniyor. Çitlerin arkasında havlayan birçok köpek var. Zaten o çitlerde yasal değil. Hayvansever biri olduğum ve onlarla ilgilendiğim için mahallede köpeklerle ilgili olan her olayda güvenlik beni hedef gösteriyor. Ev sahibime şikayet etmişler beni, ev sahibim benim değil evimin sahibi. Lady’nin kulübesini attılar bu ayazda. Geceleri ben evime alıyorum, ancak gündüz dışarıda ve sağlığı için endişeleniyorum.” dedi

bahtiyar-engin-kopek-krizi3

“Lady’nin geceleri ısınmak için girdiği 1 yıl önce güvenlik tarafından koyulan kulübe artık yerinde yok. İranlı bir doktor olduğu belirtilen apartman sakini tarafından istenmeyen Lady, yuvası olan siteye her girmek istediğinde güvenlik tarafından çıkartılıyor ve sitenin yasal olmadığı iddia edilen çitlerinin arkasında buluyor kendini.”

bahtyar-engin-lady3

Lady geceleri Bahtiyar Engin’in evinde, evin diğer sakinleri olan 3 kedi ve bir köpekle beraber kalıyor. Ancak gündüzleri dışarda ve güvende değil. Çünkü orada istenmiyor. Mahalledeki her olayda hedef gösteridiğini söyleyen Engin “Tanımadığım bir kişi beni köpekler tarafından ısırıldığı için mahkemeye vermiş. Benim sokağımda ısırıldığı için güvenlikler benim adımı vermişler. Halbuki şikayeçi kişi kendisini bir pitbulun ısırdığına yemin ediyor.” dedi.

Bahtiyar Engin, Twitter hesabından da tepkisini gösteriyor.

Telefon ile ulaştığımız Site Müdürü Ali Kırgıl ise “Lady bizim sitemizde 1 yıldır barınıyor ve biz site yönetimi ve görevliler olarak hayvanları seviyoruz, birkaç ay öncesine kadar da hiçbir problemimiz yoktu. Ancak Lady geceleri havlamaya başlayınca şikayetler gelmeye başladı. Yönetim olarak bazı site sakinlerinin şikayetleri devam edince kulübesini kaldırmak zorunda kaldık. Lady’yi site dışında da gezen bir köpek, gürültü şikayetleri sebebi ile içeri almak istemesekte bir şekilde içeri giriyor. Belediye ekipleri de aramızda çözmemiz gerektiğini söyleyince yönetim olarak çaresiz kaldık” açıklamasında bulundu.

 

‘Kuyu’ köpek için günlerce tüm ülkenin heyecanla beklediği ve insanüstü bir çaba ile kurtarılmasının mutluluğunu yaşadığımız şu günlerde bir sokak hayvanı üzerinden böyle bir kriz yaşanması tepki çekti.

Bu kriz nasıl çözülür bilmiyoruz ama masum canların yaşam alanlarını betonlaştırdığımız, yerlerinden ettiğimiz dünyada başka canlıya olan tahammülsüzlük neden diye de sormadan edemiyoruz. Kendimizi üstün ırk olarak gördüğümüz, bizden başka tüm canlılara eziyet ettiğimiz, kürkü için öldürdüğümüz, eğlence için kafeslere koyduğumuz dünyada masum canların yaşam hakkı hiç mi yok!

Peki ya havlayıp gürültü yaptığı düşünülen sokak hayvanları mı daha rahatsız edici, yoksa araba gürültüsü, korna, yüksek sesle dinlenen müzikler, havai fişekler ve gördüğü her alana devasa beton yapılar dikip doğadaki tüm yeşil alanları katleden insanlar mı?

SİZ KARAR VERİN ŞİMDİ KİMİN GÜRÜLTÜ YAPTIĞINA, KİMİ RAHATSIZ EDİCİ OLDUĞUNA !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hayvanlarofkeonn

Hayvanlarda Öfke Davranışları

hayvanıskenceon

Hayvanlara Uygulanan Şiddet ve Sosyal Medya Boyutu