in

Bahar Ve Yaz Aylarının Gizli Tehlikesi Pisipisi Otu

Hemen her bölgede kendiliğinden biten pisipisi otu bahar ve yaz aylarında hem kediler hem de köpekler için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilme riski taşıyor.

Bahar ve ardından gelen yaz havaların ısınması anlamına geliyor ve ısınan havalarla birlikte ülkemizin hemen her bölgesinde bahçelerde, yol kenarlarında kısacası her yerde kendiliğinden biten pisipisi otları da ortaya çıkmaya başlıyor. Pisipisi otları hem kediler hem de köpekler için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilme riski taşıyor ve ilkbahar-yaz aylarında tüylü dostlarımızın başına gelen kazaların birçoğunun altında bu otlar yatıyor. İçinde bulunduğumuz aylarda kedinizde ya da köpeğinizde aniden bazı olumsuz belirtiler ortaya çıkıyorsa bu belirtilerin sorumlusu pisipisi otu olabilir.

İşte pisipisi otunun kedilere ve köpeklere verebileceği zararlar.

Kulağa kaçma

Pisipisi otu ile ilgili en sık karşılaşılan sorunlardan biri hem kedilerin hem de köpeklerin kulağına kaçması. Kedilerin de köpeklerin de kulakları dış etkenlere karşı oldukça açık ve bu da pisipisi otlarının dört ayaklı dostlarımızın kulağına kolayca kaçabilmesi anlamına geliyor. Otların arasında gezerken kulağına ot kaçan bir kedide ya da köpekte öncelikle kulakta rahatsızlık ve acı hissi ortaya çıkıyor. Kulağındaki acı nedeniyle kediler de köpekler de kafasını bir yana eğmeye, kulaklarını kaşımaya, kafalarını sallamaya başlıyorlar. Eğer ot kulakta uzun süre kalırsa enfeksiyona da yol açıyor ve yukarıda saydığımız belirtilere kulak akıntısı, kokusu gibi belirtiler de ekleniyor.

gettyimages-88177405-584117633df78c0230fc3768

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Buruna kaçma

Pisipisi otunun tehlikelerinden biri de buruna kaçma, bu sorunla da hem kedilerde hem de köpeklerde karşılaşılabilse de kedilerin burun delikleri küçük olduğu için çok düşük bir olasılık. Ancak köpek dostlarımızda buruna pisipisi otu kaçması ile sanılandan daha sık karşılaşılıyor. Meraklı köpekler otları koklarken bu otlar burunlarına kaçabiliyor ve nefes almakta zorlanma, burnundaki otu çıkartmak için uğraşma, hapşırma, burun kanaması gibi belirtilere yol açıyor.

324a973c00000578-0-image-a-4_1460322580095

Batma

İşte pisipisi otunun en sık neden olduğu sorunlardan biri daha; batma. Bu sorunla hem kedilerde hem de köpeklerde karşılaşılabilse de daha çok köpeklerde görülüyor. Köpeklerin vücutlarının farklı bölgelerine ama özellikle de patilerine batabiliyor. Patilere batan pisipisi otları et içinde yürüyor ve fark edilene kadar genellikle ciddi enfeksiyonlara yol açmış oluyor. Köpeğinizin vücudunun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkan şişlikler, enfeksiyonlar ve hele de patisinde ortaya çıkan şişlikler, topallamalar pisipisi otu batması nedeni ile şekillenebiliyor.

hi-dog-foxtail-1

Kedileri ve köpekleri pisipisi otundan korumak gerekli

Bahar ve yaz aylarında kedileri ve köpekleri pisipisi otundan korumak gerekiyor. Bunun için köpeğinizi gezdirirken bu otun bulunduğu alanlardan uzak tutmanız ve eğer kediniz varsa, bahçeye çıkıyorsa bahçenizdeki pisipisi otlarını temizlemeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iguana snakes 1 öç

Yılan Mahallesinden Sağ Çıkan Cesaret Timsali İguanaya Oscar

Arabasına Havlayan Bulut Köpeği Silahla Başından Vurduöçç

Arabasına Havlayan ‘Bulut’ Köpeği Silahla Başından Vurdu!