in

Bahar Geldi, Pire ve Kenelere Karşı Önlem Zamanı!

Havaların ısınmaya başladığı bahar aylarıyla birlikte yaygın olarak rastlanan pire ve kene gibi dış parazitler, hem kedi köpekler hem de insanları için ciddi tehlikeler yaratıyor. Repellent ve parazit öldürücü akitvitelerin birleşimi ile parazitlerden insanlara bulaşabilen ciddi hastalıkların önüne geçmek mümkün.

Baharın gelmesi ve havaların ısınmasıyla birlikte artan ve hayvan dostlarımız için sıkıntı yaratan problemlerin başında pire ve kene gibi dış parazitler geliyor. Vektör kaynaklı hastalıklar uluslararası düzeyde artış göstermekle birlikte hem kedi ve köpekleri hem de insan hayatını olumsuz yönde etkileyerek ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Veteriner hekimlerin değerlendirmelerine göre; yedi temel vektör kaynaklı hastalık, dünya çapında etkisini gösteriyor.

Parazitler kan emerek beslenmeleri nedeniyle taşıdıkları bakteri ve virüs kaynaklı hastalıkları insanlara ve kedi – köpeklere bulaştırabiliyor. Alerjik hastalıklar, egzama gibi deri hastalıklarının yanı sıra leishmaniosis (halk dilinde şark çıbanı), toksokariyazı gibi bulaşıcı hastalıklar da pireler yoluyla insanlara bulaşabilen ciddi hastalıklar arasında öne çıkıyor. Bu hastalıklar dünya çapında veteriner hekimler ve halk sağlığı profesyonelleri tarafından iyi bilinmekle birlikte birçoğunun tedavi süreci uzun ve zorlu olabiliyor.

130501 flea and tick treatments for dogs11

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Parazit mücadelesinde repellent ve parazit öldürücü aktivitenin bir arada olması gerekiyor

Vektör kaynaklı hastalıkların bulaşmasının başarılı bir şekilde önlenmesi için iki koşulun sağlanması gerekiyor. Bunlardan ilki ilacın hastalığın minimum bulaşma süresinden daha hızlı ve güvenli bir öldürme etkisi göstermesi, ikincisi ise koruyucu uygulamaların devam ettirilmesi. Yoğunlaşan günlük hayat temposu ile hayvan sahipleri için gün içerisinde dış parazit tedavisinin uzun süreli takibi zorlaşabiliyor. Bu nedenle tek bir uygulamayla uzun süreli koruma sağlayan kene ve pire tasmaları, pireleredeki kontakt ve kenelerdeki repellent etkisi sayesinde hayvan sahipleri için uzun süreli dış parazit mücadelesinde en uygun çözümü oluşturuyor. Dolayısıyla bahar aylarında veteriner hekimlere danışarak, uzun süre etkili bir önlem alınması büyük önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köpek Beyazı Yaşadığı Siteden Alıp Boş Araziye Bırakan Kişiye 3 Yıla Kadar Hapis İstemiöç

Köpek Beyaz’ı Yaşadığı Siteden Alıp Boş Araziye Bırakan Kişiye 3 Yıla Kadar Hapis İstemi

Aç ve Susuz Bırakılan Köpekler Sahibinden Alındıöç

Aç ve Susuz Bırakılan Köpekler Sahibinden Alındı