in

Bahar Ayında Köpekleri Bekleyen Tehlike: Çam Kese Böceği

Bahar aylarında çam ağaçlarının diplerinde tüylü tırtılcıkları görmüşsünüzdür. İşte bu sevimli tırtıllar, yani ‘çam kese böcekleri’ özellikle köpek dostlarımız için tehklike oluşturuyorlar.

Çam kese böceği  ülkemizde özellikle Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesi çam ormanlarında görülen ve ağaçlara zarar veren bir böcektir. Halk arasında çam tırtılı denen bu böcek aslında kelebeğe dönüşen bir tırtıl türüdür. Kış aylarında çam ağaçlarının dallarında keseler içinde büyüyen tırtıllar Mart-Nisan ve Mayıs aylarında ağaç diplerine inmeye başlarlar.

Bahar Ayında Köpekleri Bekleyen Tehlike Çam Kese Böceği 6

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 

İşte bu dönemde kedi ve köpek dostlarımız için büyük tehlike oluştururuyorlar. Dizili halde duran bu tüylü tırtıllar köpeklerin dikkatini kolayca çekebiliyor. Köpeklerin dikkatini çeken bu uzun tüyler toksik madde içerdeği için kedi ve köpek dostlarımız için büyük tehlike oluşturuyor.

Bahar Ayında Köpekleri Bekleyen Tehlike Çam Kese Böceği 3

Bu sevimli tırtıllarla oynamak isteyen köpek dostlarımızın dili, tırtılla temas ettiğinde sonu ölümle sonuçlanabilecek problemlere yol açabilir. Çam kese böceği alerjisinin ilk belirtisi dilde şişme, kızarıklık ve ağrıdır. Eğer hemen müdahele edilmezse köpeğin diinde nekroz oluşumuna yani dil kaybına hatta ölüme neden olabilir.

Bahar Ayında Köpekleri Bekleyen Tehlike Çam Kese Böceği 2
Fotoğraf: Sakarya Rehberim

Köpeğinizi çam kese böceğinden korumak için özellikle çam ağaçlarının bulunduğu yerlerde tasmasız gezdirmemelisiniz. Eğer köpeğinizin bir çam tırtılını ağzına aldığını görürseniz derhal veteriner hekiminize başvurmalısınz.

Bahar Ayında Köpekleri Bekleyen Tehlike Çam Kese Böceği 7
Fotoğraf: Pethekimi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomobilin Çarptığı Karacanın Arka Bacakları Kırıldıöç

Otomobilin Çarptığı Karacanın Arka Bacakları Kırıldı

Zeytinli Çayındaki Kazlar Vuruluyor Yumurtaları Çalınıyoröç

Zeytinli Çayı’ndaki Kazlar Vuruluyor, Yumurtaları Çalınıyor