in

Bafra Göleti’ndeki Balıklar Oksijensizlikten Öldü

Bafra Halk Plajı yakınlarında bulunan tuzlu su göletinde meydana gelen balık ölümlerinin, göletteki oksijen seviyesinin düşmesi nedeniyle gerçekleştiği belirlendi.

balık-olum-3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Çevre Koruma Dairesi, Hayvancılık ve Su Ürünleri Dairesi ile Mehmetçik Belediyesi seferber oldu, Bafra Göleti’ndeki balık ölümlerini durdurdu. Hayvancılık ve Su Ürünleri Dairesi’nin Bafra Göleti’nde yaptığı ölçümlerde oksijen oranının olması gerekenin kat kat altında olduğu tespit edildi ve balık ölümlerinin de bu nedenle olduğu belirlendi. Mehmetçik Belediyesi’nin yaptığı su takviyesini yerinde bulan daire yetkilisi, bunun çok sayıda balığın hayatını kurtardığını, ancak oksijen seviyesinin düşmemesi için de bu takviyenin bir süre daha devam etmesi gerektiğini bildirdi.

balık-olum-1

Göletin renginin kızıl kahveye dönerek, balıkların ölmeye başlamasının hemen ardından balıkların kurtarılabilmesi için Mehmetçik Belediyesi’nin denizden yaptığı su takviyesinin, göletteki birçok balığın hayatını kurtardığı bildirildi.

Hayvancılık ve Su Ürünleri Dairesi’nin Bafra Göleti’nde yaptığı ölçümlerde oksijen oranının olması gerekenin kat kat altında olduğu tespit edildi ve balık ölümlerinin de bu nedenle olduğu belirlendi. Mehmetçik Belediyesi’nin yaptığı su takviyesini yerinde bulan daire yetkilisi, bunun çok sayıda balığın hayatını kurtardığını, ancak oksijen seviyesinin düşmemesi için de bu takviyenin bir süre daha devam etmesi gerektiğini bildirdi.

Yosun ölümleri nedeniyle rengi değişen ve oksijen seviyesi düştüğü için balık ölümleri gerçekleşen gölette dün temizlik yapıldı.

one-cıkan-balık-olum

“Su kesilirse 48 saatte hepsi ölür”

Çevre Koruma Dairesi Gazimağusa Şubesi’nin doğal hayattan sorumlu personeli olan Burak Çelik, iki gündür daire olarak gölette çalışma yürüttüklerini belirterek, Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Begüm’ün pazar günü bölgeye gidip incelemelerde bulunduğunu söyledi.

Gölete aktarılan temiz suyun bir süre daha devam etmesi gerektiğini, suyla birlikte gelen oksijenin balıkları hayatta tuttuğunu dile getiren Çelik, bu takviyenin durması halinde 48 saat içinde göletteki balıkların hepsinin öleceğini belirtti.

Çelik, “Hayvancılık Dairesi’nin bugün gölette yapmış olduğu oksijen ölçümleri, normal değerlerin kat kat altında çıktı. Ve bizim de tahmin ettiğimiz gibi balıklar oksijensizlikten öldü. Bu ölüm sadece bu gölette gerçekleşmedi. Kıbrıs’taki bütün denizle bağlantısı kesilen göletlerde gerçekleşiyor. Dolayısıyla bu normal bir şeydir. Bunun adı doğal seleksiyondur. Müdahale etmezseniz doğa dengesini kendi buluyor. Burada da bizim müdahalemizden dolayı aslında birçok balık kurtuldu. Mehmetçik Belediyesi’nin buraya verdiği temiz su olmasa balıkların yüzde 90’ı ölecekti. Gerek sudan, gerekse ölü balıklardan numune alındı. Analizler yapılacak, sonuçlar da en kısa sürede açıklanacak” diye konuştu.

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan futbol kopek

Brezilya’da Sahaya Atlayan Köpek Futbolcuları Kovaladı

kanguru1

Kanguruyla IŞİD Tarzı Saldırı Planlayan Gence 10 Yıl Hapis Cezası Verildi