in

‘Ayılar Avlatılsın’ Diyen Profesörden Bir Skandal Açıklama Daha: ‘Sokakta Köpek Olmaz’

Geçtiğimiz aylarda ayılar devlet tarafından avlatılsın açıklaması yaparak tepkileri üzerine çeken Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden (KTÜ) Prof. Dr. Şağdan Başkaya, yine tepki çekecek bir açıklamaya imza attı.

Sanki tek elden çıkmışcasına çoğalan köpek saldırısı haberleri, hayvan düşmanlığını körüklemeye devam ediyor. Sokaklarda kedi ve köpek istemeyenler köpek saldırısı haberlerini fırsat bilerek birbiri ardına yazılar yazıyor, açıklamalar yapıyor.

Profesörden Tepki Çeken Teklif Ayıların Devlet Eli ile Avlattırılması Lazım 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Şağdan Başkaya da Kayseri’de yaşanan üzücü olayın ardından konuyla ilgili bir açıkama yapmış. Köpekleirn yerinin sokaklar olmadığını iddia eden Başkaya, hayvanların yasal yollarla öldürüldüğü Avrupa ülkelerini örnek gösterdi. İşte o tartışma yaratacak açıklama:

“Birileri ısrarla sokak köpeği tanımını kullanmaktadır. Sokak köpeği olmaz, bunlar birer başıboş köpektir. Yasalarımızda bile evcil hayvan, yabani hayvan ve sahipsiz hayvan gibi tanımlamalar bulunurken, sokak hayvanı, sokak köpeği veya sokak kedisi tanımları yer almamaktadır. Oysa birileri ısrarla bu tanımı kafalara sokmaya çalışmaktadırlar. Gelişmiş ülkelerde sokaklarda köpek ve kedi bulunmasına yasal olarak izin verilmemektedir”

“Sonuç olarak hiçbir şey değişmedi. Yani kötüye gidiş devam ediyor. Devlet eliyle sokaklarda köpekler ve kediler bakılmaya devam ediliyor. Bu arada insanlarımızdan ölenler ölüyor, kalanlar ise bu sorunla cebelleşmeye devam ediyorlar. Yaralananlar yaralanıyor, komşusu ile kavga edenler kavgaya devam ediyor, insanlar hastalanıyor ve haliyle yaban hayvanları da parçalanıyorlar. Devletimiz ise sokaklarda, kırsalda kedi ve köpekler için kulübeler koyuyor, besliyor, teşvik ediyor, bakımevlerine de milyonlarca lira para harcıyor”

“Avrupa ülkelerinde ve ABD’de bakımevlerine götürülen kedi ve köpeklerin bakımını çoğunlukla sivil toplum örgütleri yaparlar. Bu hayvanların bir kısmı yeniden sahiplendirilirken, yeniden sahiplendirilemeyen yüzbinlercesine ise ötanazi yapılmaktadır. Konuyu bütün yönleriyle bilelim, tartışalım ve çözüm üretelim. Biz başıboş kedi ve köpek sorununa değindikçe, bu sorunun herkesin fikrini ortaya koyarak tartışılması gerektiğini vurguladıkça, hayvanseverliğin kendi tekellerinde olduğunu zanneden küçük bir kesimin ağza alınmayacak küfür ve hakaretlerine maruz kalıyoruz. Sadece küfür etmek için mevzilenmiş bu insanlar başıboş köpek sorunundan da ciddi bir sorun olup, öncelikle bilimsel araştırmalara konu edilmelidirler. Bu kesimin, küfür edebiyatlarının akıla ziyan zenginliğine karşın, çözüme dair tek bir önerilerinin olmadığı görülmektedir. ‘Köpek ve kediler sokaklarda bakılmaya devam edilsin’ diyorlar, başka da bir şey demiyorlar” şeklinde konuştu.”

“Maalesef birilerinin hoşuna gitmese de bilimsel gerçekler ve gelişmiş ülkelerdeki uygulamalar ülkemizdekilerin tam tersinedir Ülkemizde başıboş köpeklerin sokaklarda barınması ve beslenmesi için Bakanlık eliyle kulübeler yerleştirilmekte ve yiyecekler bırakılmaktadır. Vatandaşların sokaklarda köpek ve kedileri beslemeleri teşvik edilmektedir. Yasamızda da yine, devlet tarafından müdahale edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle maalesef alındıkları ortama bırakılmaları esastır denilmektedir. Gelişmiş ülkelerde sokakta köpek ve kedilerin başıboş bulunmasına izin verilmez. Sokaklardan toplanan köpek veya kediler bakımevlerine götürülürler. Bu bakımevlerinin çoğunluğunun masrafları sivil toplum örgütleri tarafından karşılanmaktadır. Bazı ülkelerde ise kısmen devlet tarafından karşılanmaktadır. Bakımevlerine gelen kedi ve köpekler ise yeniden sahiplendirilirler, eyalet veya ülkeden ülkeye değişen sürelerde sahiplendirilemeyen kedi ve köpeklere bir hafta, üç hafta, bir ay, üç ay gibi bir sürenin sonunda ötanazi uygulanır. ABD’de 1973 yılında 13,5 milyon başıboş kedi ve köpeğe ötanazi yapıldı. Bugün bu sorun çok daha fazla kontrol atına alınmış olmakla birlikte, halen ABD’de milyonlarca, Avrupa’da yüzbinlerce başıboş kedi ve köpeğe devlet tarafından yasal boyutu tanımlanmış bir yöntemle ötanazi uygulanmaktadır.”

Başıboş köpeklerin ölüm ve yaralanmalarla gündeme gelmeden önce basında Avrupa’da başıboş köpeklere kötü davrananlara ülkeden ülkeye kaç bin avro para cezası ve kaç yıl hapis cezası verildiğinden ısrarla bahsedildiğine vurgu yapan Başkaya “Sorunumuzun çözümü buymuş gibi, hayvanlara kötü davrananlara 30 bin avro para, 2 yıl hapis cezası verilmesi gerektiği belirtilmektedir. Ancak burada esas sorunumuz başıboş gezen köpeklerdir. Bu başıboşluğun habere konu Avrupa ülkelerinde yasak olduğu geçiştirilmektedir. Yani sokaklarda kedi ve köpeklerin dolaşmadığı, bakımevlerine gidenlerin de bir kısmının yeniden sahiplendirildiği, yeniden sahiplendirilemeyen yüzbinlercesine ise ötanazi yapıldığından bizim basınımızda bahsedilmemektedir. Ülkemizde birçok köy, mahalle, ilçe ve hatta bazen iller kuduz karantinası altına alınmaktadır. Köpeklerden insanlara birçok hastalık bulaşabilmektedir. Yollar, parklar dışkıdan geçilmemektedir. Çocuklar okullarına şehir içlerinde bile refakatçiler eşliğinde zorlukla gidip gelebilmektedirler. Birçok yaralanma ve istenmeyen olay olmaktadır. Konu sadece saldırılar ölümle sonuçlandığında birazcık gündeme gelmekte ve çözüm tartışmaları yapılmadan kapatılması için sessizce beklenilmektedir” ifadelerini kullandı.

Başıboş köpeklerin ve kedilerin yaban hayatını da olumsuz etkilediğini kaydeden Başkaya “Kedilerin kuşlara, küçük memeli ve sürüngenlere vs verdikleri inanılmaz boyutlardaki zarar bilim camiasında herkesin bildiği aşikar bir konudur. Ülkemizde başıboş köpekler İstanbul Belgrad ormanlarında kızıl geyik ve karaca avladıkları bazen gündeme gelmiştir. Ancak esasen başıboş köpekler bugün ülkemizin bütün dağlarında kurtlar gibi sürüler halinde gezmekte ve öncelikle yaban keçisi, karaca ve kızıl geyik gibi büyük memeli yaban hayvanlarımıza muazzam bir zarar vermektedirler. Hele hele de köy, yayla, mahallelerin civarında bu zarar daha da artmaktadır. Bu konuda elimizde ülkemizin her tarafına ait yüzlerce olumsuz örnek mevcuttur” dedi.

Kaynak: HABERTÜRK

Yorum

Yorum Ekle
 1. Gelişmiş ülkelerde sokaklarda kedi köpek yok, evet. Ama aradaki farkı görelim. GELISMIS ULKELERDE!!! Sen önce ekonomiyi-politikayi gelişmiş ülke seviyesine getir… Tek derdimiz sokak kedi ve köpekleriydi sanki. Çekin o kopasicasi pis ellerinizi canların üzerinden…!!!!!!

 2. Boş adam,
  1. Kelime oyunları yapıp durmuşsun, ismi sokak köpeği olmuş başıboş köpek olmuş sorun değişiyor mu, ya da o şekilde ifade etmek, sorunun çözümüne nasıl bir katkı sağlıyor.
  2. Devlet trilyonlar harcıyor kulübeler yapıyor diyorsun yalan, bu işleri gönüllü kuruluşlar ve gönüllü bireyler yapıyor.
  3. Kedilerin doğaya verdikleri zarar bütün bilim dünyasında aşikardır diye saçma bir cümle üretmişsin. Tam tersi kediler doğal dengeleyicilerdir. Abuk sabuk konuşan bu insanın bilim insanı olduğunu düşünmek bile ülkemizin seviyesi açısından üzücü bir durum.
  Köpekleri sürü halinde geyik avlıyor demişsin, bu hangi hayal dünyası ve fantezinin ürünüdür, belki ölmüş bir geyiği ormanda aç kalınca yemişlerdir. Hiç utanmadan bu yalanı söyleyeceğine sen git de Türkiyede’ki geyikleri kaçak avlayarak neslini tüketen insaoğluna savaş aç yüreğin yetiyorsa.
  4. Utanmadan bu sokaklara atılmış canları beslemeye çalışan insanları eleştirmişsin akıldan yoksun olarak. Ayıptır bir bilim adamının bu şekilde yalanlarla toplumu yanlış yönlendirmeye çalışması.
  Sokaklardaki canları besleyenler keyiflerinden yapmıyor bunları, insan oldukları için vicdanları için yapıyorlar.
  5. Çözüm aslında çok basit. KISIRLAŞTIRMA.
  Devletin acilen kısırlaştırma seferberliğine çıkıp 2 senede sokaklardaki bütün kedi ve köpekleri kısırlaştırması ve bütün sahipli sahipsiz hayvanların envanter altına alması ve satın alıp sokağa salanları bu şekilde tespit ederek ağır cezaların verilmesi, sorunu kökünden çözecek.
  Ama bu sözde bilim insanı kimlere yaranmaya çalışıyorsa artık bu gerçekler bilindiği halde böyle demeçler vermesi, bizi Türkiyedeki bilisel çalışmaları sorgulamaya itiyor.
  Ülkemin okumuşu da okumamışı da zırcahil.
  Yazık.

 3. Cahillik seviyeniz ve bencilliğiniz buradan anlaşılıyor. Umarım bir gün siz de sokağa atılırsınız. Sokaktaki yaşamın ne kadar zor olduğunu anlarsınız. Bir de öldürelim diyorsunuz. Afedersiniz ama siz kim oluyorsunuz!? Siz insan olmamış, vicdan yoksunu bir canlısınız!

  • Umarım bir gün siz de sokakta köpekler tarafından parçalanırsınız da ölmenin ne kadar zor olduğunu anlarsınız

 4. Siz kim oluyorsunuz dediğiniz adamın adını bir kez daha okuuyun ! Hiçbir bilgi birikimi olmayan sizler boş ve cahil konuşmaya bayılıyorsunuz.Siz gidin yaşayın sokakta bunu Sayın Başkaya’ya tavsiye edeceğinize bizzat kendiniz tecrübe edinin.Sizler gibilerine yaraşır bu!!

 5. Bu işin bir de yaşlılığı var. Umarım çocukların sen yaşlandığında seni sokağa atar yüzüne bakmazlar

 6. Sayıları 2500 3000 civarı olan ayıların nesini vurdiracakmis ki birde dogaci olacak yazik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köpek Barınağı Millet Bahçesi Oluyoröç

Köpek Barınağı Millet Bahçesi Oluyor!

Avustralya yılan

Üzerine 500 Kene Yapışan Yılan Kurtarıldı