in

Aye-Ayeler Neden Alkol Yüzdesi Fazla Olan Meyveleri Tercih Ediyor?

Şaşkın gözleriyle bakan küçük bir lemur türü, Aye-ayeler yüksek konsantrasyonlarda alkol içeren meyve özlerini tüketmeyi tercih ediyorlar.

Aye-ayeler-3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

University of California’dan Robert Dudley; şempanzelerin daha önce fermente bitki özlerini tüketirken görüldüklerini ancak primatların alkolü tolore edebildiklerinin ya da aktif olarak alkol arayışına girip girmediklerinin tam olarak belli olmadığını söylüyor.

Şerefe!

Aye-ayeler genellikle tuhaf bir biçimde uzun orta parmaklarını kullanarak çürüyen ağaç parçaları içerisindeki böcek larvalarını çıkararak atıştırırlar, fakat bunun yanı sıra yağmurlu mevsimlerin %20’sini “traveller palm” isimli bir palmiye ağacının nektarını içerek geçirirler. Söz konusu bu nektara (meyve özü); eğer polen taşıyıcılar tarafından taşınan doğal mayalar girerse nektar kolaylıkla fermente olabiliyor.

Yavaş lorisler ise zamanlarının çoğunu doğada alkol konsantrasyonu %3.8’i bulan “bertam palm” isimli bir palmiye ağacının nektarını “höpür höpür” içerek geçirirler.

Aye-ayeler-2

Araştırmacılar 2 aye-aye lemuruna ve 1 yavaş lorise çiçeklerde bulabildikleriyle aynı oranlara sahip (aye-ayeler için 0-%5 arasında alkol oranlı, loris için ise 0-%4 arasında alkol oranlı) şekerli su ve alkol karışımından 5 kupa verdiler. Kontrol için ise bir kupa musluk suyu verildi. Primatlar alkollü içkilerden iki kat daha fazla içtiler.

Araştırmacılardan Nathaniel Dominy, aye-ayelerin kupadaki içecek bittikten sonra uzun bir süre boyunca parmaklarını kullanarak kupanın içini karıştırdığını, bu hareketin de daha fazlasını istediklerinin bir göstergesi olduğunu söylüyor.

loris-1

Çakırkeyif Avantajı

Araştırmacılardan Samuel Gochman; alkol seven primatların bir avantaj sahibi olduklarını söylüyor. Çünkü alkol çabuk uçucudur ve bu uçuculuğun ortaya çıkardığı koku hayvanlara, yenebilecek meyve ve çiçeklerin yerini saptamada yardımcı olabilir.

Öte yandan Santa Fe College’dan Matthew Carrigan; primatların bu nektarları tüketmesinin beslenme açısından da faydaları olduğunu söylüyor. Çünkü alkol metabolizmayı yavaşlatır ve yağ birikimine sebep olur.

giphy

Bu fikir; aye-ayelerin; alkol etkisini detoksifiye etmeye yarayan bir enzim olan alkol-dehidrojenaz enzimin oldukça etkin bir versiyonuna sahip oldukları gerçekliğiyle destekleniyor. Tıpkı enzimi bağımsız olarak evrimleştiren insanların, şempanzelerin ve gorillerin son ortak atalarında olduğu gibi. Carrigan’a göre; bu durum, muhtemelen apeler yerde yürümeye ve daha fazla aşırı olgun meyvelerle karşılaşmaya başladıklarında meydana geldi.

Kaynak: BilimFili.com  “Alkolik Primatlar, Alkol Yüzdesi Fazla Olan Nektarları Arıyor!”

http://bilimfili.com/alkolik-primatlar-alkol-yuzdesi-fazla-olan-nektarlari-ariyor/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan tutuklu

“ABD’nin En Sevimli Tutuklusu” Sosyal Medyaya Damgasını Vurdu

one cıkan nedime köpekler

Nedime Köpekler Şila ve Rita