in

Aydın’da Hayvan Atıklarından Biyogaz Üretilecek

Aydın Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Sedat Güngör, hayvansal atıkların biyogaz olarak değerlendirilmesi yönünde çalışmaların sürdüğü ve proje için bakanlıktan destek beklediklerini belirtti.

hayvan-atık-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Aydın’da hayvansal atıkların bazı işletmeler önlem alsa da uzun zamandır bölgede sorun yaşattığını belirten Güngör, “Biz hayvanların atıklarını biyogaz olarak değerlendirmek istiyoruz. Burada enerji elde edilerek yetiştiricilere fayda sağlayacağı gibi aynı zamanda çevre kirliliğini de ortadan kaldıracaktır. Yenilenebilir enerji anlamında biyogaz ile ilgili çalışmalar hızlandırıldı. İlimizde de bu çalışma ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile görüşme sağlandı ve proje için bakanlıktan destek istedik. Biyogaz konusunda sivil toplum kuruluşları ile diyaloglarımız sürüyor” diye konuştu.

one-cıkan

Bölgede Hayvan Gen Merkezi Kurulacak

Hayvan desteklemelerine bakıldığında Aydın’ın en önde gelen iller arasında olduğunu ifade eden ADSYB Başkanı Güngör, “İlimizde kültür ırk hayvan varlığı bakımından baktığımızda bölge olarak Türkiye deki kültür ırk hayvanların 1/3′ ü civarında ege bölgemiz sahiptir. Mevcut hayvanlar içerisinde kültür ırk hayvanların varlığı yüzde 72 seviyelerindedir. Dolayısıyla bu kültür ırk hayvan varlığının korunması gerekir. Geçen hafta içinde bakanlar kurulunda alınan kararda farklı spermlerin kullanılacağı ile ilgili karara, biz kültür ırk hayvanların korunması için bu konuda yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğu yönde görüş belirttik. Genel Müdürlük tarafından desteklemelerle bunun düzenleneceği belirtildi. Bu hayvanların korunabilmesi yönünde tedbirlerin alınması yanı sıra bölgeler arası hayvan hareketlerinde bölgelerin hastalıklardan arı olması gerekir” ifadelerini kullandı.

Güngör, Aydın’da hayvan gen merkezi kurulması konusunda da Bakanlık ile ADSYB işbirliğinde çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedimoda1

Düz Ayakkabı Modası ve Kedi Patisi

one cıkan 2

Kahramanmaraş’ta Bulunan Kuşun ‘İsrail Ajanı’ Olabileceğinden Şüphelendiler