in

Ayder Yaylası’na 1800 Araçlık Kat Otoparkı Yapılacak

Erdoğan’ın ‘Kirlettik’ çıkışı yaptığı Ayder’de kentsel dönüşüm başlıyor. Yaylaya 1800 araçlık otopark da yapılacak. Av. Demirci, “Otoparkları çoğaltırsanız, Ayder’e gelen araç sayısını da artırırsınız” diyor

Daha önce AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Kirlettik, rezil ettik” açıklamasıyla gündeme gelen Rize’deki Ayder Yaylası’nda kentsel dönüşüm projesi başlıyor. Proje, TOKİ’nin öncülüğünde yürütülecek.

Ayder Yaylasına 1800 Araçlık Kat Otoparkı Yapılacaköç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

‘Üç aşamalı’ projeyi, beş Bakanlık ortaklaşa uygulayacak. Projeyle ulaşım sorunlarının çözüleceği iddia edilirken, Ayder’e bin 800 araçlık katlı otopark inşa edilecek. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında, iki katlı yatay yapılar yapılacak.

BirGün’e konuşan Fırtına İnsiyatifi’nin Avukatı İbrahim Demirci, Ayder’e bin 800 araçlık otopark yapılmasının bölgedeki araç sayısını artıracağı görüşünde. “Yolları, otoparkları çoğaltırsanız, Ayder’e gelen araç sayısını da fazlalaştırmış olursunuz” diyen Av. Demirci, şöyle konuştu: “Üç aşamalı bir projeden bahsediliyor. İlki altyapı ve ulaşım. Ancak diğer ikisinin ne olduğunu bilmiyoruz. Nasıl bir dönüşüm yaratılacağına, imar planıyla bakabiliriz. En fazla iki katlı binanın yapılmasını öngörüyor ama Ayder’de iki katlı evler eski. Onun harici 5 -6 katlı yapılar var.”

YAPILAŞMA VE TURİZM MANTIĞI

Av. İbrahim Demirci, sözlerini şöyle noktaladı: “Bizim ısrarla üzerinde durup, İdare’ye anlatmak istediğimiz şey, Ayder bir milli park. Bunun ötesinde etrafındaki yaylalarla birlikte doğal sit alanı. Buraya dair geliştireğiniz projeler, korumaya yönelik olmalı. Otoparkla alanı korumuş olmazsınız, yapılaşmaya açmış olursunuz. Bakanlıkların mantığı da böyle çalışıyor.

Yeşil Yol süreci devam ediyor, Rize Özel İdaresi, kararlar çıkartıp yayları birbirine bağlıyor. Bu, bütün yaylarının yapılaşmaya açılması anlamına gelir. Koruma mantığıyla hareket eden bir İdare yok. Tamamen yapılaşma ve turizm mantığıyla hareket ediliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomobile Bağlanarak Sürüklenen Köpek Sağlığına Kavuştuöç

Otomobile Bağlanarak Sürüklenen Köpek Sağlığına Kavuştu

Ankarada Köpekleri Zehirleyerek Öldüren Zanlılar Tutuklama Talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine Sevk Edildiöç

Ankara’daki Köpek Katliamıyla İlgili 3 Zanlı için Hapis İstemi