in

Ayasofya Etrafından Toplanan Köpekler Ne Zaman Geri Bırakılacak?

Ayasofya camiinin açılışı nedeniyle bölgeden toplanan köpeklerin halen yaşam alanlarına bırakılmadı. Belediyeden yapılan açıklamaya göre köpekler, bayram sonrası alındıkları yere geri bırakılacak

Camiye dönüştürülen Ayasofya’da ilk Cuma namazı geçtiğimiz hafta kılınmıştı. Bu nedenle Sultanahmet bölgesinde bazı bölgelere giriş yasağı oldu. Giriş çıkışların yasak olduğu noktalarda yaşayan köpekler Fatih Belediyesi tarafından toplanmıştı. Hayvanları düzenli olarak besleyen rehberlerin dahi girmesinin yasak olduğu bölgedeki köpekler, barınağa götürülmüştü. Perşembe günü gönüllülerin kontrolünde toplanan köpeklerin 2 gün boyunca Yedikule Hayvan barınağında kalacağı öğrenilmişti. Ancak bölgede besleme yapan hayvan hakkı savunucularının iddialarına göre, köpekler halen geri getirilmedi. Hatta daha sonraki günlerde de toplama yapılmaya devam edildi. Çoğu yaşlı olan 20’ye yakın köpeğin toplandığını belirten hayvan hakkı savunucuları köpeklerin kendi yaşam alanlarına bırakılmasını istiyor.

Sokakta yaşayan köpekler toplanırken kendi köpeğinin de barınağa gönderildiğini belirten hayvan hakkı savunucusu Nisan Özdoğan toplanan hayvanların hiçbirinin saldırgan olmadığını hatta içlerinde yürüyemeyecek kadar yaşlı hayvanların dahi olduğunu açıkladı. Kendi köpeğini barınağa giderek geri alan Özdoğan diğer köpeklerin de bir an önce bırakılmasını istiyor.

Fatih Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre köpekler, kurban bayramı sonrası yerlerine geri bırakılacak. Köpeklerin, bölgede yaşanan ve bayram namazı sonrası da yaşanacak olan insan yoğunluğundan zarar görmemeleri için bir süre daha barınakta misafir edileceği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ajanimo 020.07.28 1

Haneye Tecavüz Edip, Köpeği Öldürdü!

Alevlerin içinden çıkarılmıştı… Hayata Tutunduöç

Alevlerin içinden çıkarılmıştı… Hayata Tutundu