in

Ayağına Bastığı Sokak Köpeği Kendisini Isırınca, Köpeği Besleyen Hayvanseveri Mahkemeye Verdi

Yeşilköy’de sokağa bırakılan sahipsiz hayvanlara bakan balıkçı Hasan Öztüten üç yıldır bir hukuk mücadelesi veriyor. Öztüren’in ilgilendiği köpeğin üzerine basan bir kişi, kendisini ısıran köpek yüzünden Öztüten’den şikâyetçi oldu. Hayvansever Öztüten’in 3 yıl hapsi isteniyor.

Hayvan hakları konusunda hala somut bir adım atılmayan ülkemizde hayvanseverler de çoğu zaman olumuz durumlarla karşı karşıya kalıyor. Hayvanseverler kimi zaman hayvan besledikleri için darp ediliyor, kimi zaman komşuları tarafından şikayet ediliyor. Ancak hayvansever Hasan Öztüten baktığı sokak hayvanın bir kişiyi ısırmasından dolayı mahkemeye verildi. Hayvana tecavüzün, şiddetin, işkencenin cezasız kaldığı ülkemizde, sokakta beslediği hayvan bir kişiyi ısırdı diye Hasan Öztüten’e 3 yıl hapis cezası ile dava açılması insanı hayrete düşürüyor.

5a37fe0cc03c0e295c58ea3c

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hürriyet’ten Cansu Şimşek’in haberine göre Hasan Öztüten yaklaşık on yıldır Yeşilköy sahilinde, kayıkta yaşan bir balıkçı. Sahil hattı boyunca beslediği kedi ve köpeklerle tanınıyor. Yeşilköy sahiline adım atar atmaz birçok kedi ve köpek etrafını sarıyor, sevinçle etrafında ona eşlik ediyor. Öztüten’in iki yıldır sanık koltuğunda mücadele ettiği dava da hayvan dostlarından biriyle ilgili.

Üç yıl önce Öztüten, yaşadığı küçük kayıkhanedeki eski bir sandala yetişkin bir köpeğin zincirlendiğini fark etti. Öztüten’in sokaktaki hayvanlara kol kanat gerdiğini bilen bazı insanlar hayvanlarını kayıkhanenin yakınlarına bırakıyordu. Öztüten, köpeğin adını ‘Nazlı’ koydu. Elinden geldiğince bakmaya başladı.

Bir Lodosta Kurtarmıştı

2015’te Şubat ayındaki lodos fırtınasında Öztüten, Nazlı’nın denize düştüğünü fark etti. “Hemen suya girdim, köpeği çıkardım ve birkaç metre ötedeki elektrik direğine bağladım. Sonra kayığı karaya çekebilmek için tekrar suya girdim” diye anlatıyor o anı.

O sırada dalgaların fotoğrafını çekmek için geri geri yürüyen mahalle sakini N.K., bağlı haldeki Nazlı’nın üstüne basınca köpek, N.K.’yı ısırdı. Öztüten o anı şöyle anlatıyor: “Denizden çıktığım sırada, beyefendinin fotoğraf çekmek için arkasını kontrol etmeden gittiğini gördüm. El kol hareketleriyle ve bağırarak köpeği işaret etmeye çalıştım fakat işe yaramadı. Nazlı’nın üstüne basınca refleksle bir anda ısırdı. Canı yandığı için bu tepkiyi verdi.”

5a37fe0cc03c0e295c58ea3a

N.K. köpeğin sorumluluğun kendisine ait olduğunu düşündüğü Öztüten’den şikâyetçi oldu. Bağlandığı demir zincirin olması gerektiğinden daha uzun olduğu iddiasında bulundu.

Hakkında taksirle yaralamadan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Öztüten o günden bu yana hukuk mücadelesi veriyor. Üstelik mahkemenin 6’ncı celsesinde sunulan bilirkişi raporunda Öztüten ‘asli kusurlu’ olarak nitelendirildi. Gerekçe olarak “Öztüten’in köpeğini başkalarının hayatı ve sağlığı bakımından tehlike oluşturmayacak biçimde kontrol altında tutmadığı ve üçüncü kişilere tehlike yaratmama konusunda yeterli dikkat ve özeni göstermediği” ifade edildi. N.K.’nin ise “dikkatsiz ve tedbirsiz” olduğu gerekçesiyle tali kusurlu olduğu belirtildi.

Öztüten’in avukatı Zeynep Güver, hazırlanan bilirkişi raporunun hatalı ve yetersiz olduğunu savunarak, raporun sadece bir veterinerin imzasıyla değil kusur tespitine karar verebilecek yeterlilikte hukukçularla hazırlanması gerektiğini söylüyor. “Bahsi geçen hayvan sokakta yaşayan herhangi bir köpek olsa, N.K. köpek tarafından bir anlık refleks ile ısırılsaydı o zaman sorumlu kim olacaktı, devlet mi” diye soruyor.

Sokak Hayvanları Bize Muhtaç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2017 yılında ödül alan en eğlenceli vahşi doğa fotoğrafları öç

2017’nin En Eğlenceli Hayvan Fotoğrafları

İzmir’in Gediz Deltası’nda görüntülenen küçük flamingo fotoğrafı. Fotoğraf H. Çağlar Güngöröç

İzmir’in Flamingolarına Afrika’dan Misafir