in

Avustralya’da ‘Saksağanların Saldırı Sezonu’ Başladı

Güz mevsimini karşıladığımız bu haftalarda Avustralya kıtası ise ilkbaharını yaşıyor. Biz silahların, bombaların susmadığı bir gündemin içindeyken Avustralyalıların gündeminde ise ‘saksağan saldırıları’ var. Fakat onlar bu duruma alışık ve gelişen teknoloji sayesinde de birbirlerini uyarıyorlar…

https://www.youtube.com/watch?v=6-zb4cQFAmc

Kuzey Yarımküre’de güz mevsini karşıladığımız Eylül ayının ilk günlerinde Güney Yarımküre’de yer alan Avustralya ise ilkbaharını karşılıyor. İlkbahar başlangıcı birçok kuş gibi saksağanlar için de kuluçka döneminin başlangıcı demek. Kabul edelim ki saksağanlar üreme dönemlerinde biraz hırçın oluyorlar.

saksağan3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Avustralya’da her Eylül ayının başlangıcı ülkenin birçok yerinde de saksağanların insanlara karşı sorti yaptığı günlere denk geliyor. Üreme dönemindeki saksağanlar, yuvalarının yakınlarından geçen insanlara karşı yavrularını koruma iç güdüsüyle saldırgan hareketlerde bulunabiliyorlar. Avustralyalılar da bu duruma çoktan alışmışlar.

saksağan4

Avustralyalılar, sosyal medyada #swoopingseason hashtagiyle paylaşımlarda bulunarak birbirlerini ‘saksağan saldırıları’na karşı uyardı. Hatta saksağanların saldırısına uğrayanlar internette harita üzerinde bölgeleri işaretleyerek bu bölgelerde özellikle dikkatli olunulması çağrısında bulundu. Saksağanların sortilerine maruz kalanlar fotoğraf ve videolarını #swoopingreason etiketiyle paylaştı.

saksağan5

Avustralya Milli Parklar ve Yaban Hayatı Koruma Birimi’nden Lawrance Orel da saksağanların üreme dönemine girdiğini ve bu dönemde yuvaların yakınından geçerken insanların dikkatli davranması gerektiğini belirtti. Orel, saksağanların Avustralya doğal hayatının önemli bir parçası olduğu ve insanların üreme dönemlerinde bu güzel kuşlara karşı dikkatli ve sabırlı davranması çağrısında bulundu. Altı hafta boyunca saksağanların yuvalarının 100 metre kadar yakınından geçmemelerini, olası saldırılara maruz kalmamak için de uyarı tabelalarındaki maddelere dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

saksağan1

 

Saksağan Saldırı Haritası’na yeni saldırılara uğrayanların işaretleme yapmasını öneren Orel, böylece saksağan yuvalarının yoğun olduğu alanların tespit edilebileceğini ve insanların da bu dönemde buralardan geçerken daha dikkatli olacağını söyledi.

saksağan6

Yol kenarlarına asılan uyarı tabelalarında ise şu uyarılar yer alıyor;

– Hoşgörülü olun ve saksağanları kışkırtmamaya dikkat edin
– Saldırılara önlem olarak başınızın üstünde bir şemsiye tutun
– Yuva alanlarının yakınından geçerken hızlı ve güvenli bir şekilde hareket edin
– Başınızı korumak için şapka ya da kask takın, gözleriniz için ise gözlük
– Bisiklet sürerken saldırı durumunda, hızlı ve dikkatli bir şekilde yuva bölgesinden uzaklaşın

Spring means one thing… #swoopingseason

A post shared by BuzzFeed Australia (@buzzfeedoz) on

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan

İtalya’da Deprem Enkazından Kurtarılan Köpek: Romeo

one cıkan kampanya 1

Enişte’nin Uyutulmasını Önlemek İçin Kampanya Başlatıldı