in

Avustralya’da Orman Yangınlarında Binlerce Hayvan Hayatını Kaybetti

Avustralya’nın haftalardır söndürülemeyen orman yangınlarda 4 milyon hektarlık alan zarar görürken, kıtada binlerce hayvanın hayatını kaybettiği belirtildi.

Avustralya’nın haftalardır süren yangınlar büyüyor. Hava sıcaklığının rekor derecelere yükseldiği kıtada ormanlarda yaşayan binlerce hayvanın öldüğü orman yangınları sahil şeridine sıçradı, 200’den fazla ev tamamen yandı.

avustralya orman yangınları 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Geceleri yangınların kırmızıya boyadığı şehirlerde insanlar yangından kaçmak için okyanusa koştu, en az 12 insan hayatını kaybetti.Ülkenin güneydoğusundaki Victoria eyaletinde son birkaç günde insanların yaşam alanlarına sıçrayan ve durdurulamayan yangınlarda 200’den fazla ev kül oldu, 43 ev de büyük hasar aldı. Hava sıcaklığının rekor derecelere yükseldiği kıtada yüzlerce koalanın öldüğü belirtilirken, yaralı şekilde kurtarılanlara da acil müdahale yapılarak bakıma alınıyor.

avustralya orman yangınları 5

East Gipssland bölgesinde yıl sonu tatili sebebiyle binlerce turistin akın ettiği turistik Mallacoota kasabasında halk, Salı sabahı sirenlerle uyandı. Gökyüzünün kıpkırmızı olduğu kasabada evlerin ve otellerin bulunduğu bölgeleri alevler kuşatınca, tahliye edilemeyen 4 bin kişi sahile kaçarak kurtulmaya çalıştı.

avustralya orman yangınları 4

Avustralya hükümeti Salı günü bir açıklama yaparak ordunun yeni uçak, helikopter ve tekneler göndererek New South Wales ve Victoria eyaletlerindeki acil duruma müdahale edeceğini belirtti.

avustralya orman yangınları 3

Sıcaklığın 40 derecenin üzerine çıktığı Avustralya’da, yağmurlar azaldı. Sert rüzgarlar da yangın söndürme çalışmalarının yürütülmesine engel oluyor. Temmuz ayından bu yana süren yangınlarda toplam 4 milyon hektarlık alan zarar gördü.

avustralya orman yangınları 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

30 dan fazla maymun öldü

Havai Fişek İddiası: Hayvanat Bahçesinde 30’dan Fazla Maymun Öldü

itfaiye kediyi kurtardi

Direkte Mahsur Kalan Kediyi İtfaiye Kurtardı