in

Avustralya’da Kül Olan Bazı Yerlerde Bitkiler Yeniden Çıkmaya Başladı

Avustralya’nın tarihinin en kötü yangınlarından biriyle mücadelesi devam ediyor. Eylül ayından bu yana en az yarım milyar hayvan ölürken, milyonlarca hektarlık alanda bitki örtüsü yok oldu. Ancak, kül olan bazı yerlerde bitkilerin yeniden çıkmaya, yaşamın geri dönmeye başladığı görülüyor.

Avustralyalı fotoğrafçı Murray Lowe, yangınların en etkili olduğu eyalet olan New South Wales’deki Kulnura kenti yakınlarındaki tahribatı görüntülemek için kamerasını aldığında küllerin arasından bitkilerin tekrar çıktığına tanık oldu.

Avustralyada Kül Olan Bazı Yerlerde Bitkiler Yeniden Çıkmaya Başladı 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Lowe, kül olan alanda yürürken gördüğü manzarayı “tam bir yıkım” olarak tanımlıyor ancak bitkilerin yeniden çıkmaya başlamasının kendisine umut verdiğini söylüyor.

Lowe, “Bu, aradığımız, görmek istediğimiz yenilenmenin işareti. Avustralya’nın ünlü ormanlarının yeniden doğuşuna tanık oluyoruz” dedi. Lowe’un sosyal medyaya koyduğu bu fotoğraflar çok sayıda kişi tarafından paylaşıldı.

University of Sheffield’dan yangın ekolojisi uzmanı Dr. Kimberley Simpson, kül olan alanlarda bitkilerin yeniden çıkmasının normal olduğunu söylüyor.

Simpson’a göre, bu bitki türleri on milyonlarca yıl boyunca sık sık yangınlara maruz kaldı ve bunun sonucunda da yandıktan sonra hızlı bir şekilde yeniden hayata dönmelerini sağlayacak şekilde evrim geçirdiler.

Avustralyada Kül Olan Bazı Yerlerde Bitkiler Yeniden Çıkmaya Başladı 1

Ancak Simpson, normal şartlar altında yangınların pek görülmediği yağmur ormanları gibi alanlarda ise böyle bir evrimin yaşanmadığını ve bu nedenle de buradaki bitkilerin hayata dönmesinin bu kadar hızlı olmasının beklenmediğini belirtiyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaşılamayan Köpek Davasında Emsal Karar Verildi öç

‘Paylaşılamayan Köpek’ Davasında Emsal Karar Verildi

Samsunda Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkan Kuaför Çiftöç

Samsun’da Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkan Kuaför Çift