in ,

Avustralya’da Kedilere Sokağa Çıkma Yasağı Getirildi!

Hayvan hakları konusunda dünyanın en kötü ülkeleri arasında ilk sırada gelen Avustralya’nın Melbourne kentinde Knox yönetim bölgesinde kediler için sokağa çıkma yasağı getirildi. Belediye tarafından alınan ve 1 Ekim’de yürürlüğe girecek olan kararın gerekçesi vahşi yaşamı korumak!

Bulunduğu habitatta baskın tür olmak için diğer canlıların yaşam hakkını hiçe sayan bu nedenle de hayvan hakları konusunda dünyanın en geri kalmış ülkelerinin başında gelen Avustralya’da bir hayvan hakkı ihlali daha yapıldı. Avustralya’nın Melbourne şehrinde yer alan Knox yönetim bölgesinde yaban hayatının korunması gerekçe gösterilerek kedilerin sokağa çıkması yasaklanıyor. Hayvan hakları yasasında sınıfta kalan Avustralya’nın aldığı bu karar hayvanseverler tarafından tartışılmaya başladı. Belediye meclisinin aldığı karara göre hayvan sahiplerinin kedilerini evlerinden çıkarması 1 Ekim itibarıyla yasak olacak. 24 saatlik sokağa çıkma yasağında kedilerini bahçelerinde tutmak isteyenler ise çit örmek zorunda kalacak. Yasağa uymayan kedi sahipleri, sahibi oldukları canlıları tutsak etmezlerse ilk 6 ay boyunca yalnızca uyarı alacaklar, ancak daha sonra ilk ihlalde 91 Avustralya doları ve tekrar eden ihlallerde ise 545 Avustralya dolarına kadar para cezasına çarptırılacaklar.

Hayvan Haklari Yasasinda Eksiklikleri Olan Avustralyada Kedilere Sokaga Cikma Yasagi Getirildi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Knox Belediye Başkanı Lisa Cooper, sokağa çıkma yasağının hem kedileri hem de yerel vahşi yaşamı korumak için alındığını ifade etti. Kararın fare, kuş, kertenkele gibi hayvanların yaşamını korumak adına alındığı belirtti. Melbourne’nin sayılı üniversitelerinden La Trobe Üniversitesi’nden çevrebilimci Dr. Jim Radford, kararı memnuniyetle karşıladığını ifade ederek, “Yabani kediler ve evcil kediler, vahşi yaşamımız için büyük bir sorundur. Bence bu gerçekten ileriye dönük bir hareket” dedi. Knox bölgesinde kayıtlı 6 bin 500 evcil kedi bulunuyor.

Avustralya Hayvanlar İçin En Kötü Coğarafya

Coğrafya gerçekten kadermiş. Hayvanlar için Avustralya yaşanmaması gereken ülkelerin başında geliyor. Avustralya’da yayımlanan bir rapora göre, ülkede 2019 ve 2020’deki yangınlarda yaklaşık 3 milyar hayvan hayatını kaybetti ya da yerinden oldu.

Avustralya’da yaşanan orman yangınlarının ardından başlayan şiddetli yağmurlar da, kitlesel balık ölümlerine neden oldu. Yeni Güney Galler’deki Kempsey Shire’da bulunan Bellbrook yakınlarındaki nehrin 60 ila 70 kilometrelik kısmında, orman yangınları sonucu oluşan külün nehrin suyuna karışmasıyla milyonlarca balık öldü.

Hayvan hakları konusunda geri kalmış bir ülke olduğunu daha önceki kararlarıyla da gözler önüne seren Avustralya, on binlerce koalanın öldüğü yangınlardan sonra hayvan katliamına devam etti. Avustralya’nın Victoria eyaletinde, kereste için çok sayıda mavi okaliptüs ağacının buldozerlerle yıkılması sonucu onlarca koala hayatını kaybetti.

Avustralya su kaynaklarını tükettiği gerekçesiyle yaklaşık 5 binin üzerinde yabani deve ve atlarıhelikopterlerden keskin nişancıların açtığı ateşle öldürmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasova Belediyesi Dugun Salonu Kumru Yavrulari Ucana Kadar Kiraya Verilmeyecek 1

Düğün Salonu, Kumru Yavruları Uçana Kadar Kiraya Verilmeyecek

Akdeniz fokunundalgalar arasindaki oyunu 1

Akdeniz Foku’nun Dalgalar Arasındaki Oyunu