in

Avustralya’da 480 Milyon Hayvan Can Verdi. Ordu Göreve Çağrıldı

Avustralya tarihinin en büyük orman yangınında 6 milyon hektar orman yok olurken, en az 23 insan ve 480 milyon hayvanın can verdiği tahmin ediliyor.

Avustralya tarihinin en büyük orman yangınlarından biri haftalardır devam ederken, yanan bölgelerin toplam 6 milyon hektarı aştığı tahmin ediliyor. Bu alan, İstanbul’un yüz ölçümünün yaklaşık 12 katı.

Kötü hava şartları ve devasa boyutları nedeniyle kontrol altına alınamayan yangınlar, ülkede daha önce görülmemiş boyutlarda tahliye operasyonlarını da mecbur kıldı. Sadece New South Wales eyaletinde bin 365 ev yok olurken, ülke genelinde de en az 23 insan yangın nedeniyle hayatını kaybetti. Haftalardır süren yangınlarda 480 milyon hayvanın da can verdiği tahmin ediliyor.

avustralya yangın 480 miyon hayvan can verdi 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Koala nüfusunun %30’u ölmüş olabilir

Avustralya Çevre Bakanı Sussan Ley, Yeni Güney Galler eyaletindeki kontrol edilemeyen yangından dolayı bölgede bulunan koala nüfusunun %30’unun ölmüş olabileceğini açıkladı.

Gazeteci Banu Güven, Sydney Üniversitesi’ndeki çevre bilimcilerin yaptığı hesaplamaları paylaştı ve yangınlarda aralarında kanguru ve koalaların olduğu 480 milyon kadar yabani hayvanın alevler, duman ya da yüksek ısıdan can verdiğini yazdı.

DW Türkçe için kaleme aldığı yazısında, bu sayının içinde böcekler, yarasalar, kurbağaların olmadığını belirten Güven, “Çevre bilimciler bu tahmini 2007’den çıkarılan envanterlere göre yaptılar. Yani toplamda can veren hayvan sayısı bundan da yüksek olabilir” diye de ekledi.

avustralya yangın 480 miyon hayvan can verdi 3

‘Kendi hava sistemini oluşturuyor’

Uzmanlar, Avustralya’daki yangınların “kendi hava sistemini” oluşturmaya başladığı uyarısını yapıyor. Açığa çıkan sıcaklık nedeniyle yangın bulutu ve fırtınaların meydana geldiğini belirten uzmanlar, bu durumun çok tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini ifade ediyor.

Pazartesi günü bir itfaiye aracı yangın bulutlarından oluşan bir fırtınaya kapılmış ve bir itfaiyeci hayatını kaybetmişti.

avustralya yangın 480 miyon hayvan can verdi 4

Hükümet askeri rezervleri sevk edecek

Avustralya hükümeti, olağanüstü koşullarla mücadele edebilme adına askeri rezervden 3 bin kişinin yangın bölgelerine sevk edileceğini duyurdu.

Avustralya tarihinde ilk defa rezerv askerlerinin zorunlu göreve çağrılması, afetin boyutlarını da gözler önüne seriyor. Askerler, çevresiyle irtibatı kesilen topluluklara insani yardım götürerek, tahliyelerde ve yolların açılmasında rol alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bufalo boynuzu kacakciligi 1

İstanbul Havalimanı’nda Bufalo Boynuzu Operasyonu

sarkici pinkten 500 bin dolar

ABD’li Şarkıcı Pink’ten Avustralya’daki Yangınlarla Mücadele İçin 500 Bin Dolar