in

Avustralya’da 10 Bin Deve Çok Su İçtiği İçin Vurularak Öldürülecek

Kuraklıktan muzdarip Güney Avustralya’da 10 binden fazla deve çok fazla su içmelerini engellemek için helikopterden vurularak öldürülecek.

Kuraklıktan muzdarip Güney Avustralya’da her geçen gün hayvanlarla ilgili üzücü haberler gelmeye devam ediyor. Bu sefer ki ise tam bir vahşet haberi oldu. Yangınlar ve kurallıkla boğuşan Avustralya’da 10 binden fazla devenin çok fazla su içmelerini engellemek için helikopterden vurularak öldürüleceği bildirildi. Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara (APY) topraklarındaki Aborijin liderlerinin talimatı sonrası profesyonel nişancılar avlanmaya çarşamba günü başlayacak.

Çeşmelerle su depolarının da aralarında bulunduğu ellerindeki tüm su kaynaklarına ihtiyaç duyan yerel halk, hayvanların topluluklarına girmesinden ve zarara yol açmasından şikayet ediyor.

The Australian gazetesine konuşan APY idaresinin yönetim kurulu üyelerinden Marita Baker şunları ifade etti: “Sıcak ve rahatsız koşullarda sıkışıp kalmış durumdayız, rahatsız hissediyoruz çünkü develer çitleri yıkıp içeri giriyor, evlerin etrafına geliyor ve klimalardan su içmeyi deniyor.”

Develerin aynı zamanda sera gazı salımıyla ilgili endişeleri nedeniyle de avlanacağını belirten yetkililer, bu hayvanlar yılda bir ton karbondioksitin etkisine eşdeğer metan saldığını dile getirdi.

Güney Avustralya Çevre ve Su Bakanlığı sözcüsü, deve sayısındaki artışın bölgede pek çok soruna sebep olduğunu belirtti.

Bakanlığın news.com.au’a verdiği ifadeler şöyle: Bu, altyapının ciddi hasar görmesi, aile ve toplulukların tehlikeye girmesi, APY topraklarında otlatma sıkıntısının artması ve bazı develer susuzluktan ölürken ya da suya ulaşmak için birbirlerini çiğnerken hayvanların ciddi refah sorunlarıyla sonuçlanıyor. Bazı vakalarda ölü hayvanlar önemli su kaynaklarını ya da kültürel alanları kirletti.

Ülke genelindeki toplam sayısının 1,2 milyon olduğu tahmin edilen deve sayısını kontrol altına almak için yürütülecek vahşi operasyonunun beş gün sürmesi planlanıyor.

ABC News’in haberine göre hayvanların ölüleri yakılarak ya da gömülerek ortadan kaldırılmadan önce kurumaya bırakılacak.

10 bin deve oldurulecek 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Develer 19. Yüzyılda Avustralya’ya getirildi

Develer Avustralya’ya 19. yüzyıl boyunca Hindistan’dan ve Afganistan’dan getirildi ve bu hayvanlar ulaşım ve inşaatlarda kullanıldı.

Tepki çeken bu operasyon, ülke çapında devam eden orman ve çalı yangınlarında bir milyardan fazla hayvanın öldüğü tahmin edilirken başlatılacak.

HuffPost’a konuşan Sidney Üniversitesi’nden ekoloji uzmanı Chris Dickman; “daha önce yaklaşık yarım milyon olarak hesaplanan ölen canlı sayısının iyimser bir tahmin olduğunu, bu sayının yarasa, kurbağa ve omurgasızları içermediğini ifade etti.

Bazı türler tamamen yok oldu

Dickman’a göre bu hayvanları da dahil edince “hiçbir şüphe olmaksızın” kayıplar 1 milyarı aştı ki Dickman bunun da “çok iyimser bir sayı” olduğunu belirtti.

Doğal hayatı koruma yanlıları ve yaban hayat uzmanları, çalı yangınlarının bazı hayvan türlerini tamamen ortadan kaldırmış olmasından korkuyor.

Yangınların üçte birini küle çevirdiği ve artık “kavrulmuş boş arazi” olarak anılan Kanguru Adası’nda, “Kanguru Adası keseli faresi” ismi verilen küçük keseli canlılar ve parlak siyah kakadular tamamen ortadan kalkmış olabilir.

Yorum

Yorum Ekle
  1. Ben bakabilirim annemin orasi bahçeli daglik mera tarzi bir iki tane turkiyeye dagitsinlar burda cok kisi bakabilir vurulmasin yazik yada dunyada cok ulke aclikla burun buruna kesilip gida olarak dagiltilsin vurmak olmaz olamaz insanlik dışı yazıktır günahtır

  2. Açlık nedeni ölüm sınırında yaşayan bazı afrika ülkelerinde gıda olarak değerlendirilemez mi?

  3. Rabbimin ateşinden kork Avustralya bir tek bile hayvani öldürürsen kork. su çok içiyorlar diye hayvanlari katlederek ölduruyosaniz rabbimde sizin Ateşinizi söndürmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangın

Avustralya’da Yangınların Sönmesi için Yağmur Beklentisinde Olmak Neden Yanlış?

kargo firmasının en sevimli misafiri kedi nuriye

Kargo Firmasının Sevimli misafiri Kedi ‘Nuriye’