in

Avustralya Yangınlarında 113 Canlı Türü Tükenme Eşiğine Geldi

Avustralya’da meydana gelen yangınlar, 113 canlı türünü de tükenmenin eşiğine getirdi.

Dünyanın en büyük yangınlarından birir olarak tarihe geçen Avustralya yangınında eylül ayından bu yana en az yarım milyar hayvan ölürken, milyonlarca hektarlık alanda bitki örtüsü yok oldu.

Avustralya Tarım, Su ve Çevre Bakanlığı; yayınladığı listede 113 türün acil olarak korunma altına alınması gerektiğini ifade etti. Ayrıca raporda kanguruların ve Pugh kurbağalarının yaşam alanlarının yok olması sonucunda soylarının tükenme eşiğine geldiği belirtildi.

Avustralyada Deve Katliamına Atlar da Dahil Edileceköç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

WebTekno’nun Gizmodo’dan aktarımına göre bu türler, meydana gelen yangından önce de tehlikedeydi ancak yangınlarla birlikte işler daha da kötüye gitti. Birçok tür, yaşam alanının %30’unu kaybederken bazı türlerde bu oran daha da artıyor. Örneğin endemik bir tür olan kırmızı kaşlı tırmaşık kuşları, yetiştikleri bölgelerin neredeyse yarısını kaybettiler. Ayrıca listede ekosistem için kilit öneme sahip olan türlere odaklanıldı.

Listede yer alan diğer türler ise şöyle; 13 kuş, 19 memeli, 20 sürüngen, 17 kurbağa, 5 omurgasız, 22 dikenli ıstakoz, 17 tatlı su balığı. Ayrıca doğal alanlarda meydana gelen tahribatlar, dünya genelinde de türlerin yok olmasına sebep oluyor. Birleşmiş Milletler, daha fazla korunmuş bölge oluşturma teklifinde bulunsa da bunun için uluslararası bir çalışma gerekiyor ve dünya liderlerinin bu tür konularda başarılı olduğunu söylememiz pek de mümkün değil.

Avustralyada Hayvanlar Bu Kez Şiddetli Yağış Nedeni ile Hayatını Kaybediyor 2 1

Avustralya’da ise hükûmetin acil bir şekilde eyleme geçmesi gerekiyor. Rapora göre koalagibi türlerin iyileşmesini desteklemek için acil müdahalelere ihtiyaç var. Tabii bu türlerin yok olmasının önüne geçilmesi için ilk olarak yangınların söndürülmesi gerekiyor ve yayınlanan yeni bir rapora göre 7 Şubat’tan bu yana yağan yağmurlar 30’dan fazla yangının söndürülmesine yardımcı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kamu Kurumları Sorumluluklarını Yerine Getirmeli1

Adalar Savunması’ndan Ömer Süvari: Kamu Kurumları Sorumluluklarını Yerine Getirmeli

Yaralı Zannettikleri Baykuşun Obez Olduğu Ortaya Çıktıöç

Yaralı Zannettikleri Baykuşun Obez Olduğu Ortaya Çıktı