in

Avustralya Başbakanı Scott Morrison: “Yangınlar Devam Ediyor ve Daha Aylarca Yanacak”

7 milyon hektarlık ormanlık alanı kül olan, 24 insanı, sadece bir eyalette 500 milyon hayvanını kaybeden Avustralya’da, yeniden yapılanma için 1.39 milyar dolarlık paket açıklandı. Fakat Başbakan Scott Morrison’dan “Yangınlar devam ediyor ve daha aylarca yanacak” uyarısı yaptı…

Avustralya ormanlık ve çalılık bölgelerde başlayan, aylardır devam eden ve giderek şiddetlenen yangınlar karşısında ölüm kalım mücadelesi vermeye devam ediyor. Sadece Avustralya’ya özgü, bazısı nesli tükenme tehlikesi altında bulunan hayvan türlerinin yaşadığı bölgede, bugüne dek yangınların bilançosu hayvanlar için insanlardan çok daha vahim oldu.

avustralya yangın 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sydney Üniversitesi’nden ekolojistler, eylül ayından beri 480 milyon memeli hayvan, kuş ve sürüngenin doğrudan yangınlarla ya da yangından kaynaklanan nedenlerle öldüğü tahminini paylaştı.

avustralya yangın 2

Ekoloji profesörü Chris Dickman, gerçek rakamın tahminlerden çok daha büyük olabileceğini belirtti. Ekolojistler, yangınların başka eyaletleri de sarması nedeniyle bu sayının artabileceği uyarısı yaptı.

koala nüfusu yok olabilir 1

‘Koala soyu kurtulamayabilir’

Avustralya’da 2019 eylül ayından bu yana yangınlardan kaçan kanguruların, kömüre dönmüş koalaların, ağaçlardan ölü bedenleri düşen kakadu papağanlarının görüntüleri geliyor. Yeni Güney Galler eyaletinin orta-kuzey yakasındaki koala nüfusunun üçte birine tekabül eden en az 8 bin koala dört aydan kısa sürede öldü. Yaşam alanlarının da yaklaşık üçte biri yok oldu. Bu yüzden uzmanlar, koala soyunun kurtarılamayabileceği görüşünde. Yangından etkilenen diğer eyaletlerde de kayda değer koala nüfusu var ama kaçının kaybedildiğine dair henüz bir sayı açıklanmadı.

avustralya yangın 480 miyon hayvan can verdi 1

Günün 18 ila 22 saatini uyuyarak geçiren ve yavaş hareket eden koalalar için okaliptüs yaprakları olmazsa olmaz gıda kaynağı. Bir bölgede birkaç nesil boyunca yaşayan bir koala, 50 kilometre uzağa taşınamıyor, zira aynı alana, aynı ağaç türüne ihtiyaç duyuyor, farklı koşullara uyum sağlayamıyor.

Scott Morrison avustralya

“Yangınlar devam ediyor ve daha aylarca yanacak”

Yangınlar sırasında Hawai’ye tatile gittiği için eleştiri oklarının hedefindeki Başbakan Scott Morrison, etkilenen bölgelerin iki yıl içinde yeniden yapılanması için ilaveten 1.39 milyar ABD dolarına denk gelen fon kanalize edeceklerini açıkladı. Yangının yaralarını sarmak için ne gerekirse hükümetin ödeyeceğini söyleyen Morrison, “Yangınlar devam ediyor ve daha aylarca yanacak” vurgusu yaparken, daha fazla kaynak ayırmak gerekirse temin edileceğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kot ryzhii zima sneg snegopad

Kediler Üşür Mü?

Ekran Alıntısı9 e1578385665364

Öğrenciler, Atık Malzemeleri Yuvalara Dönüştürdü