in

AVM’de Denediği Pantolondan Yarasa Çıktı

İstanbul Levent’teki Kanyon alışveriş merkezinde pantolon almak için bir mağazaya giren kadının denediği pantolondan yarasa çıktı.

untitled-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İstanbul Levent’teki Kanyon alışveriş merkezinde pantolon almak için bir mağazaya giren kadının denediği pantolondan yarasa çıktı. Fransa’da yaşayan ve bir süreliğine İstanbul’a gelen kimya yüksek mühendisi Prof. Emine Celine Cotton, eşiyle birlikte alışveriş yapmak için 13 Ekim’de Levent’te bulunan Kanyon Alışveriş Merkezi’ne gitti. Burada bulunan ünlü bir Markanın mağazasına giren Cotton, beğendiği pantolonu denemek isterken, içine saklanan yarasaya temas etti.  “Yarasalardan solunum yoluyla da kuduz bulaşabilir” diyen profesör, “Psikolojim bozuldu’ diyerek suç duyurusunda bulundu.

‘Yarasanın bana verilmesini istedim ancak vermediler’

Habertürk Gazetesi’nden Leyla Ünal‘ın haberine göre, bir mağazaya giren Cotton, beğendiği pantolonu denemek isterken, içine saklanan yarasaya temas etti. Şoka giren Cotton, “Kıyafeti kontrol eden görevliler, yarasa olduğunu söyledi. Yarasaların dokunmakla, yaralamakla değil solunum yoluyla kuduz bulaştırdıklarını bildiğim için kafese konulup bana verilmesini istedim. Umursamaz bir tavırla çiçeklerin arasına koydular ve uçup gitti” diye konuştu.

Olaydan kimin sorumlu olduğu konusunda bir türlü anlaşamadıklarını söyleyen Cotton, “İlk müdahaleyi AVM bünyesindeki doktor ve hemşire yaptı. Doktor bana, ‘Yarasadan kuduz bulaşmaz’ dedi. Durum tespit raporu hazırlandı, AVM görevlisiyle hastaneye gittik. Enfeksiyon kuduz bölümünün bulunduğu başka bir hastaneye yönlendirildik. Doktor, midem bulanır ve ateşim çıkarsa gelmemi söyledi.

‘Olayın Arkasında Duracağım’

Gittiğim başka bir hastanedeki doktor, yarasaların çok tehlikeli olduğunu, solunum yoluyla kuduz bulaştırdıklarını söyledi. Başka bir hastanede kuduz aşısı oldum. 2 aşı vuruldum, 3 aşı daha olacağım” dedi. 2 Kasım’da Fransa’ya döneceğini belirten Prof. Cotton, “Bu olay beni ve ailemi psikolojik travmaya uğrattı. Uyuyamaz oldum. Savcılığa gidip suç duyurusunda bulundum. AVM’nin birçok yerine ve olaya mağdur kaldığım mağazaya uyarıcı levhalar takılmadığı sürece de bu olayın arkasında duracağım” ifadesini kullandı.

‘Engelleme Olasılığımız Yok’

AVM yetkilileri, konuyla ilgili açıklama yapmadı. AVM’nin danışma görevlisi S.G. ise profesörün yarasaya eliyle dokunmadığını öne sürdü. Mağaza yetkilisi de daha önce de bu tarz olaylar yaşadıklarını ancak ilk defa yarasanın mağazaya girdiğini söyledi. Yetkili, AVM’nin açık bölümleri olduğu için engelleme olasılıklarının bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzm. Dr. F. Gökçe İnan, “Yarasalar solunum yoluyla da kuduzu bulaştırabilirler. Hatta mağaralarda araştırma yapan görevliler yarasalardan kuduz bulaşmasın diye artı önlem alırlar.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tır on 1

Tekirdağ’da Hayvanlara Kötü Muamele Tepki Topladı

kediler ö.ç

Gümrükte Satılmayı Bekleyen 5 Kedi Dostumuz Hayatını Kaybetti