in

Avlayacakları Balıkları Yiyor Gerekçesiyle 6 Yunus, Balıkçılar Tarafından Silahla Vurularak Öldürüldü

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bir yurttaşın tanıklığı üzerine, avladıkları balıklarla beslenen yunusları silahla vurup öldüren balıkçılar hakkında soruşturma başlatıldı.

Kuş türleriyle ilgili çalışmalar yapan Bülent Ecevit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Sözen, kuş cenneti Filyos’ta kuş fotoğrafı çekerken sahilden gelen silah seslerini duydu. Prof. Dr. Sözen ve arkadaşları sahile gittiklerinde silahla vurulmuş altı yunusla karşılaştı.

Avlayacakları Balıkları Yiyor Gerekçesiyle 6 Yunus Balıkçılar Tarafından Silahla Vurularak Öldürüldü

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ölü yunusları ve yunusları vurduğu ileri sürülen balıkçıları da ellerinde silahla fotoğraflayan Sözen, fotoğrafları Orman ve Su İşleri Müdürlüğü’ne teslim ederek ihbarda bulundu.

Avlayacakları Balıkları Yiyor Gerekçesiyle 6 Yunus Balıkçılar Tarafından Silahla Vurularak Öldürüldü

Fotoğrafları inceleyen Orman ve Su İşleri Müdürlüğü soruşturma başlattı. Yetkililer, yapılacak incelemenin ardından yunusları vuran kişiler hakkında cezai işlem uygulanacağını söyledi.

Avlayacakları Balıkları Yiyor Gerekçesiyle 6 Yunus Balıkçılar Tarafından Silahla Vurularak Öldürüldü2

Yunusların beslendiği balıkların peşinden bu dönemlerde sahile geldiklerini belirterek olay anını şöyle aktardı: Bunlar balıklarla beslendikleri için balıkçıların attıkları ağlardaki balıkları da alıyorlar. Bu yüzden balıkçılar bunları pek sevmezler. Filyos’ta kuş fotoğrafları çekerken denizden silah sesleri geliyordu. Daha sonrasında bazı balıkçıların teknelerden silahlarla indiklerini gördük. O sırada sahile vurmuş, silahla vurularak ölmüş yunuslar tespit ettik.

Avlayacakları Balıkları Yiyor Gerekçesiyle 6 Yunus Balıkçılar Tarafından Silahla Vurularak Öldürüldü3

 

Yunusların koruma altında ve avlanmalarının yasak olduğunu hatırlatan Prof. Sözen, yunuslarla mücadele edilmek isteniyorsa bunun yolunun ‘öldürmek’ olmadığını ifade etti: Muhtemelen ağlara da zarar verdikleri için balıkçılar kızgınlıkla bunları öldürmeyi tercih ediyor. Bunların öldürülmesi yasak. Bu yunusların kıyıya gelme dönemleri sadece bu dönem. Birkaç hafta sürer. Denizi onlarla paylaşıp, onlarla barış içinde geçirmenin yollarını planlarını bulmak zorundayız. Onları öldürmekle mücadele etmek mümkün değil. Onların evine girip, önlerinden balığını alıp onları öldürmek çok insani bir yaklaşım değil.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ege Üniversitesi öğretim üyeleri ile Rus meslektaşlarının Vanda keşfettiği böceğe ‘Ege Üniversitesi’ adı verildi

Van’da Keşfedilen Bir Böceğe ‘Ege Üniversitesi’ Adı Verildi

gupse özay kedisi kayboldu

Gupse Özay Kaybolan Kedisine Benzeyen Bir Kedi Sahiplendi