in

Avcılar’da Toplu Zehirlenme Vakası: 4 Yavru Köpekten 1’i Hayatını Kaybetti

İstanbul Avcılar’da mahalle sakinlerinin beslediği 4 sokak köpeği, çöp konteynerinin yanında can çekişirken bulundu. Zehirlendiği iddia edilen köpekler vatandaşların ihbarı üzerine Avcılar Belediyesi’ne bağlı bakımevine kaldırıldı.

Dün akşam saatlerinde Avcılar Tahtakale Mahallesi’nde 5 aylık 4 köpek zehirlenmiş halde bulundu. Köpeklerden biri olay yerinde hayatını kaybederken, 3 köpek ihbar üzerine olay yerine gelen Avcılar Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri tarafından kurtarıldı. Hayvan hakkı savunucularının ihbarı ile olay yerine gelen ekipler, burada ilk müdahaleyi yaparak köpekleri hayata döndürmeyi başardı.

Avcilarda Toplu Zehirlenme Vakasi1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yapılan müdahalenin ardından bölgeye emniyet güçleri çağrıldı, olayla ilgili rapor hazırlandı. Köpekler, ekipler tarafından tedbir amaçlı olarak İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ne götürüldü. Fakülte hekimlerinin verdiği bilgiye göre olay yerinde hızla yapılan ilk müdahalenin başarısı sayesinde 3 yavru köpeğin de durumu iyiye gidiyor. Köpeklerin olay yerinden götürülmesinin ardından Avcılar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, bölgede geniş çaplı temizlik ve dezenfeksiyon çalışması yaparak alanı zehirden arındırdı.

Avcilarda Toplu Zehirlenme Vakasi2 1

“Gecikmeler yüzünden hayvanlardan bir tanesi hayatını kaybetti”

Köpeklerin ölümüyle ilgili konuşan HAYKURDER üyesi Dilek Özkan “Geç saatlerde, arkadaşlarım Avcılar Tahtakale’de 4 köpeğin zehirlendiğini ve can çekiştiğini söyledi. Bunun üzerine ilk olarak belediye ekiplerine ulaşmaya çalıştık ama maalesef uzun süre ulaşamadık. Hayvanlardan bir tanesinin durumu ağırlamıştı. Hayvanların, İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ne sevkini istedik. Ona da muhalefet ettiler ve bakımevine göndereceklerini söylediler. Bakımevinde hayvana yapılacak müdahaleler için çok kısıtlı imkanlar var. Buraya götürmemekte ısrarcı oldular. Hayvanlar önce bakımevine alındı. Gecikmeler yüzünden hayvanlardan bir tanesi hayatını kaybetti. Üç tanesinin durumu ise iyi” ifadelerini kullandı.

Avcilarda Toplu Zehirlenme Vakasi3

“Biz bu olayın takipçisi olacağız”

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, “Dün aldığımız haberle büyük bir üzüntü yaşadık. 4 canımızın böylesine üzücü bir duruma maruz kalmış olmalarının, bir yavrumuzu kaybetmiş olmanın üzüntüsü içerisindeyim. Öte yandan alanında uzman veteriner ekiplerimizin hızlı ve başarılı müdahalesi sayesinde 3 canımızın ölümden kurtulmuş olması da tesellimiz oldu. Çalışma arkadaşlarıma çabaları için teşekkür ediyorum. Biz bu olayın takipçisi olacağız. Her canlı için eşit hizmetler yürüten bir belediye olarak can dostlarımızın barınması, beslenmesi ve hepsinden önemlisi can güvenliği için ilk günkü gayret ve kararlıkla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uskudar Belediye validebag

Validebağ Gönüllüleri’nden Üsküdar Belediye Başkanı’nın Açıklamasına Tepki

Inonu Universitesi Icin Hayvanlari Ac Birakti Iddasi 1

İnönü Üniversitesi İçin ‘Hayvanları Aç Bıraktı’ İddiası