in

Avcılar Yüzünden Kaçan Ardıç Kuşu ile Birlikte, Ardıç Ağaçları da Yetişmemeye Başladı

Trakya’daki Istranca Ormanları’nda avcılar yüzünden Ardıç kuşlarının bölgeyi terk etmesiyle birlikte, kuşların dışkısı ile toprağa karışarak yetişen ardıç ağaçları da azalmaya başladı.

TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’na bir rapor sunan Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Timur Ugan, Trakya’daki Istranca Ormanları’nda kaçak avcıların patlattığı silahlar yüzünden ardıç kuşlarının Trakya’yı terk ettiğini söyledi. Ugan, “Istranca Ormanları’na girdiğimde artık gözlerim yaşarıyor. Artık ardıç ağacı yetişmiyor. Çünkü yalnızca ardıç kuşunun dışkısıyla yetişen bir ağaç türü” iddiasında bulundu.

ardıc kusu ve ardic ormanlari

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Timur Ugan’ın geçen hafta kaçak avcılıkla ilgili TBMM’ye yaptığı sunum tutanaklara şöyle geçti:

Yaban hayatı bitme noktasına geldi

“Avcılığın süresiz olarak yasaklanmasını talep ediyoruz çünkü Türkiye’de yaban hayatı bitme noktasındadır. Bakanlık da bunun farkındadır, avlanmasına izin verdiği hayvan sayısı yalnızca 39’dur, bunlardan yedisi memeli, geri kalan 32’si de kanatlı hayvandır. Bakanlığın avcılara izin verdiği hayvanların memelilerden yalnızca tavşan vardır yenilebilir. Kuşlarda da bir tek ördek benzeri bir iki tane kanatlı vardır. Diğerleri yenilemediği halde, kürkünden faydalanılamadığı halde; memelilerde tavşanın dışında çakal, tilki, yaban domuzu, ağaç ve kaya sansarı ve izne tabi bozayı.

ardic agaci e1560100159126

6 bin 972 kaçak avcılık

Kaçak av inanılmaz boyutlarda. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kayıtlı avcılarını kaçak avlanırken yakaladığı sayı 2018 yılında 6 bin 972. Vurdukları yasaklı yaban hayvan sayısı 7 bin 170, ortalama kesilen ceza 933 lira, hayvan başına. Savcılığa sevk edilen bir tek avcı yok. Aktif avcı sayısı 219 bin. Yıllık ödedikleri harç 200’er lira, devlete getirileri de bunların 40 milyon lira civarında. 1200 hayvanımız da av turizminde öldürüldü geçen sene. 200 liraya koca bir doğayı, koca bir yaban hayatını yok eden bir güruhla karşı karşıyayız. Yok olma tehlikesi altındaki türlerden yaraladıkları hayvan sayısı 12 bin 178. Bu, bakanlık raporu. Bunlardan 5 bin 733’ü tedavi altına alınmış, 4 bin 744 tanesi ölmüş, kurtarılamamış.

Kaçak Avcılara 103 Bin Lira Cezaöç

Artık gözlerim yaşarıyor

2008’de üniversitede yaban hayatı teknikerliği bölümü açıldı. Üç dönem mezun verdi, çocukların hepsi pazarcılık, işportacılık yapıyor, bir teki bakanlıkta işe alınmamış. Bu çocuklar yaban hayatta ilk yardımı, ağaç korumayı, hayvan korumayı biliyorlar. Trakya’daki durumda, inanın, o Istranca Ormanları’na girdiğimde artık gözlerim yaşarıyor. Ardıç kuşunu kaçırdık ya. Ardıç kuşu kaçak avcıların patlattığı silahlar yüzünden Trakya’yı terk etti. Artık ardıç ağacı yetişmiyor. Çünkü yalnızca onun dışkısıyla yetişen bir ağaç türü ardıç, Trakya’nın geleneksel ağacı. Şimdi, ardıç kuşu olmadığı, kaçak avcılar tarafından yok edildiği için göç etmek zorunda bırakıldığı için ağaç yetişmiyor.”

Girdiği Evin Fırını Üzerinde Uyuyakalan Tilki 1

Trakya’da tilki kalmadı

“Bir tavşan en az 24 yavru yapar yılda, artık tavşan bulmak mümkün değil, tavşanın neslini tükettiler. Tilki, vurulması sirkülerle serbest hayvan olarak görünüyor, zehirlerle, siyanürle, kürkünü almak için öyle bir kırım yaptılar ki Trakya’da tilki kalmadı. Tilki, kurt kalmayınca, domuz sayısında patlama oldu. Şimdi bütün çiftçi domuzdan şikâyet ediyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

beyaz fok baligi

Fok Balığı ‘Binnaz’ı Koyda Dinlendiği İçin Şikâyet Ettiler: “Denize Giremiyoruz”

Kalekapısının Rengarenk Kedi Evleri Esnaf Tarafından Kaldırılmak İstiyoröç

Kalekapısı’nın Rengarenk Kedi Evleri Esnaf Tarafından Kaldırılmak İsteniyor