in

Av Yasağı Döneminde İnci Kefali Yakalayanlara 73 Bin Lira Para Cezası Kesildi

Van Gölü’nde yaşayan İnci Kefali Balığı için üreme dönemi olan ilkbahar aylarında konulan av yasağı sona ererken, Jandarma ekipleri tarafından bu dönemde 198 ton Kaçak avlanmış balık ele geçirildiği, 69 şüpheliye 73 bin lira para cezası kesildiği açıklandı.

inci-kefali-3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

3 aylık dönemde yapılan çalışmalarla ilgili makamında İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, Van Gölü’nde yılda 10 bin ton İnci Kefali istihsali yapıldığını ve yaklaşık 14 bin ailenin geçimini bundan tedarik ettiğini belirtti. İnci Kefali’nden yılda 10 milyon dolarlık bir ciro elde edildiğini anlatan Altuner, “Dolayısıyla İnci Kefali, ilin geçim kaynağında önemli bir rol üstleniyor. Bu rolünü devam ettirebilmemiz halinde bu iş ile uğraşan insanlarımızın geçimine katkı sunmuş olacağız. Böylelikle, Türkiye’nin ve dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan bu önemli varlığımızı gelecek nesillere aktarabileceğiz. Tabi İnci Kefali aynı zamanda bilindiği üzere diğer balıkların sahip olduğu besin maddelerine sahip olduğu için son derece beslenme kalitesi yüksek bir gıda. Aynı zamanda fiyatı da diğer balıklara ve protein kaynaklı gıdalara oranla düşük olduğu için halkın büyük bir kısmının beslenmesini tedarik etmesi önemli. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde İnci Kefalinin neslini koruma, onu yaşatmak bundan sonraki nesillere aktarmak son derece önemlidir. Bunu da sağlamak maksadıyla son yıllarda Bitlis ilinin de dahil edildiği 15 Nisan ile 15 Temmuz tarihleri arasında bir yasak avcılık dönemi başlatılıyor” dedi.

inci-kefali-2

“Kaçak Döneminde Satılan Balıkları Almamamız Lazım”

Yumurtalarını bırakmak için tatlı sulara akın eden İnci Kefali balığının üreme döneminde 15 kilometrenin üzerinde yol aldığını belirten Fevzi Altuner, “Tatlı suların göle döküldüğü yerlere çok büyük sürüler halinde yığınak yaptığı için İnci Kefali, avlanmaya karşı savunmasız. Bunu koruyabilmek için bu yasak döneminde tatlı sulara sürüler halinde göç ettiği avlanmaya karşı savunmasız olduğu dönemde avlanmasını engellememiz lazım. Bunun dışında belli bir oranda yasak avlanma gerçekleşmiş ise bunun taşınmasını engellememiz lazım. Bir miktar taşınma gerçekleşmişse pazarlanmasını engellememiz gerekiyor. Çarşıda, pazarda ve sokaklarda satılmasını engellememiz lazım. Bunu nasıl engelleyeceğiz. Öncelikle en önemli kısmı halkımızın bu hususta bilgi sahibi olması ve İnci Kefali’ni korumak, onun Van’ın değeri olduğunu kabul ederek sahip çıkması gerekir ve tüketmeye karşı çıkması şart. Satın almaması gerekir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

abdkedi

Kedi Bakıcısının Seks Skandalı

one cıkan gerı donusum

Geri Dönüştürülmüş Kağıttan Hayvan Figürleri