in

Av. Hülya Yalçın: Atların Başka Sömürü Alanlarına Gönderilmesini Kabul Etmiyoruz

Adalar’ın atlarının, İBB tarafından ‘tarım ve hayvancılığın desteklenmesi için her türlü faaliyette kullanılmak üzere’ ücretsiz olarak kişi ve kurumlara sahiplendirileceği iddiası hayvan hakkı savunucularını endişelendiriyor. Konuyla ilgili Hayvanlara Adalet Derneği Başkanı Avukat Hülya Yalçın’ın görüşünü aldık.

İstanbul Valiliği’nin Aralık ayında ruam hastalığını gerekçe göstererek Adalar’daki atları, ruam yönetmeliğine aykırı olarak 3 ay karantinaya almış ve atlar neredeyse hareketsiz geçen 115 günün ardından yaklaşık iki hafta önce padok alanına kavuşmuştu.

Yaklaşık 90 Milyon TL’ye atları satın alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), atları ücretsiz olarak “tarım ve hayvancılığın desteklenmesi için her türlü faaliyette kullanılmak üzere” kişi ve kurumlara sahiplendirileceğini açıklamıştı. Gelinen noktada Adalar’ın atlarının kimlere, hangi koşullarda ve hangi şartlarda sahiplendirileceğiyle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmamışken atların geleceğiyle ilgili kamuoyunda büyük kaygı oluştu.

Av. Hulya Yalcin

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Atların Başka Sömürü Alanlarına Gönderilmesini Kabul Etmiyoruz”

Hayvanlara Adalet Derneği Başkanı Avukat Hülya Yalçın’a konuyla ilgili görüşlerini sorduk. Yalçın, Adalar’daki atların tarım ve hayvancılık faaliyelerinde kullanılması ihtimalini şöyle değerlendirdi:

“Geçtiğimiz aylarda ruam hastalığı sebebiyle faytonların yasaklanması ve faytonlarda çalıştırılan atların İBB tarafından satın alınmaları sürecini yakından izlemiştik. İBB Vet. Hizm.Müdürlüğü bu atlarla ilgili olarak “tarım ve hayvancılığın desteklenmesi hizmetlerinde kullanılmak üzere yetiştiricilere, kamu kurum ve kuruluşları, STK lar, yetiştirici birlikleri vb. gibi tüzel kişilere bedelsiz verilmesini önermişti. Hukuk Komisyonu ve Tarım Orman Hayvancılık ile Su Ürünleri Komisyonu da bu öneriye olumlu yaklaşmıştı.
Atların fayton işkencesinden kurtarılması için mücadele eden bizler, daha az görünür ve uzaklarda asla takip ve tahmin edemeyeceğimiz başka sömürü alanlarına gönderilmesini elbette asla kabul etmiyoruz. Adada faytonla çalıştırılmayan atların çöp, hurda ve taşıma işlerinde “at arabası” ile sömürülmesine devam etmeyeceğinin garantisi yoktur. Yani burada denilen o ki illa bu hayvanlar adı fayton olsun, atlı araba olsun, başka şey olsun bir yerde öldürülene kadar sömürülsün.
 İBB Meclisinin bu bila ücret sahiplendirme kararı daha önce bizlere verilen “doğal yaşam koşullarına uygun alanlarda ölümlerine kadar korunacakları” sözünün tutulmayacağını gösteriyor. Bu atlar artık özgür ve güvende olmak zorunda. Zamanlar geçince sözler unutulup, haklar yok mu sayılacak? Bunu kabul etmiyoruz.
Ne isimle, hangi protokolle verilirse verilsin bu atlar zulüm görmeye devam edecek. Fayton bitsin dediniz işte bitirdik artık susun mu denmek istiyor diye düşünüyor insan. İsteğimiz ilk andan şu ana kadar aynıdır. Yıllardır adalarda faytonlara koşularak zulmedilen bu hayvanlar artık doğal yaşam süreçlerini tamamlayana kadar insan işkencesinden uzak ve huzurlu yaşamalıdır. Bu nedenle İBB Meclis kararını kabul etmiyoruz, bu konuda görüşme ve çalışmalarımız devam ediyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayvanlar Ruhumuzun Kayıp Parçaları Mıöç

Hayvanlar Ruhumuzun Kayıp Parçaları mı?

zülal kalkandelen

Zülal Kalkandelen: Atların Tarım ve Hayvancılıkta Kullanılmak Üzere Sahiplendirilmesi Yeni Bir Sömürüye Yol Açar