in ,

Atıl Durumdaki Lastikler Kedilere Yuva Oldu

Bingöl’de 2 yıldır oto lastik işletmeciliği yapan hayvan sever bir esnaf, işyerinde biriken atıl durumdaki lastikleri kış aylarında kediler üşümesin diye yuva yaptı, kentteki belirli noktalara yerleştirdi.

Kentte 25 yaşındaki Ümit Tuğunmuş, 2 yıl önce oto lastik-oto yıkama işletmeciliği açtı. 2 yıl içinde birçok araçtan geriye atıl durumda lastik kaldı. Lastikleri değerlendirmek isteyen Tuğunmuş, kış aylarında kedilerin araçların motorlarına girdiğini, ısınmak için yer aradıklarını görmesi üzerine yuva yapmaya başladı. İşyerinde arta kalan vakitlerini yuva yaparak değerlendiren Tuğunmuş, kısa zaman içinde kentin işlek noktalarına ve sitelerin önlerine yaptığı bir çok yuvayı yerleştirdi. Hem Bingöl Belediyesi hem de sitelerin yöneticileriyle konuşup kedilerin mama ihtiyaçlarını da çözen Tuğunmuş, onları sıcak yuvalarına kavuşturarak örnek bir davranış gerçekleştirdi.

 “İMKANLAR DAHİLİNDE KEDİ EVLERİNİ YAPTIM”

Elde kalan oto lastikleri yuva yapmaya karar verdiğini aktaran Tuğunmuş, “Malumunuz kış ayına girdik. Oto lastik tamiri yaparken sağda solda, araçların altına giren kedileri gördüm. Bende ne yapabilirim diye düşündüm. Bizim müşterilerimizin araçlarından çıkan atıl lastikleri nasıl kullanabilirim dedim. Bende kedi evleri yapmaya karar verdim. Kendi çapımda, elimden geldiğince, imkanlar dahilinde kedi evlerini yaptım. Bingöl’de belirli noktalara bıraktım. Sitelerin önlerin bıraktım, yöneticilerin izni dahilinde. Allah razı olsun kendileri yem bırakmaya başladılar. Bingöl Belediyesi de bıraktığım noktalara 3 günde bir yem bırakıyor” dedi.

otolastigindenkedievi 02

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yaptığı kedi evlerini gören vatandaşlara örnek olmasını hem de gençlerin bilinçlenmesini isteyen Tuğunmuş, vicdanıyla hareket edip, sokak hayvanlarına yardım etmeye çalıştığını ve bunu sürdüreceğini kaydetti.

otolastigindenkedievi 06

İYİLİK KÖTÜLÜĞÜ  ALT ETSİN

Hayvanlarla ilgili daha çok şiddet haberleri duysak da; bu coğrafyada da, bu  dünyada da iyiler kötülerden daha fazla. Sadece, suç ve suçludan yana hazırlanan yasalar, kötülerin işledikleri suçları tekrar tekrar işlemelerine imkan yaratıyor. Kişiliğinin sağlıksız boyutuna düşen biri, ilk suçunu en korunmasız olan yönlendiriyor. Ancak, suç ve suçluyu koruyan yasalar yüzünden, suçlu yakalanmıyor. Yakalanmadığı için cezalandırılmıyor, iyileştirilemiyor. Ve o kişi, suç işlemeye toplumun huzurunu bozmaya devam ediyor.

Ajanimo lastiktenkedievi

SUÇLUDAN DEĞİL HAKTAN VE HAKLIDAN YANA BİR HAYVAN HAKLARI YASASININ ÇIKMASI ŞART

Hayvanlara yönelik yaptığı şiddeti görmeyen ve onun yardım çığlığına koşmayan toplumun dikkatini çekmek için bu kez  şiddetini, insana yönlendiriyor. Aslında suç, kişiliğinin sağlıksız boyutuna düşen ve oradan nasıl çıkacağını bilmeyen suçlunun yardım çağrısı, imdat çığlığıdır. Orada da en masum olandan başlıyor; çocuklar ve kadınlar. Önümüzdeki günlerde meclise gelmesi beklenen hayvan hakları yasası bu nedenle çok önemli, çok dikkatle hazırlanması gerekiyor. Suçludan değil HAKtan ve haklıdan yana bir hayvan hakları yasasının çıkması şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ajanimo kastamonu

Kastamonu’da Sokak Hayvanları İçin Geçen Yıl 14 Ton Mama Dağıtıldı

Ajanimo SEZERYENKEDI

Esenyurt’ta Doğum Yapmakta Güçlük Çeken Sokak Kedisinin Yardımına Ekipler Koştu