in

“Atı Alan Üsküdar’ı Geçti” Sözünün Hikayesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sonuçlarının ardından yaptığı açıklama “Atı Alan Üskidar’ı Geçti” deyimi nerden geliyor

Mühürsüz oylar, tercih yerine evet mührü kullandırılması ile şaibeli bir seçimin ardından yapılan birçok itiraza ve AGİT’in raporuna rağmen EVET oylarının %51.4 ile çıkması sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Atı alan Üsküdar’ı geçti” açıklaması akıllarda soru işareti bıraktı!

koroglu-ayvaz-guzellemesi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Peki “Atı alan Üsküdar’ı geçti” deyimi nerden geliyor?

Zamanında Bolu beyine baş kaldıran Köroğlu’nun dillere destan yağız mı yağız atı çalınır. Bütün civarı arar tarar yok. Bir de istanbul’daki pazarları dolaş derler. Köroğlu, İstanbul’da pazarları dolaşırken atına rastlar. Atı satışa çıkaran pazarcıya “Şu ata bir bineyim hele” der. Pazarcıda “buyur” der. Eski sahibi Köroğlu’nun kokusunu alan at şahlanıp dört nala ordan uzaklaşır. Dövünen pazarcıya ihtiyarın biri gelip “Ah evlat! Atı alan Üsküdar’ı geçti. O Köroğlu’ydu, atın gerçek sahibi” der…

Tuhaf bir teselli cümlesi ama tarihe mal olan “Atı alan Üsküdar’ı geçti” sözü de o bakışın ardından edilmiş.

Referandumda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın söylediği bu söze karşılık, atı alan üsküdar’ı geçer mi, yoksa seçimde yasal olmayan hak ihlalleri giderilerek o at geri gelir mi bilinmez ama; bir gerçek var ki; at sahibine göre kişner!

img-tayyipisirtindanatanserefliatcihanisevenlerhq-446

Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık yaptığı 2003 yılında, bir park açılışında Cihan isimli ata binmiş, atın ürküp şaha kalkmasıyla nedeniyle de attan düşmüştü.

Olay sonrası büyük ilgi gören Cihan at, 2007 yılında bağırsak düğümlenmesi geçirerek hayatını kaybetmiş ve atın sahibi Bayrampaşa Parkı’ndaki Atlı Cafe’nin işletmecisi Murat Cemilgil, “O olaydan sonra Başbakan’ımız öksürse medya sanki sorumlusu Cihan’mış gibi buraya koşuyordu. Cihan bağırsak düğümlenmesi geçirdi. Veteriner çağırdık, ancak akşam saatlerine doğru öldü.” açıklaması yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

optikilluzyon

Sokak Hayvanlarını Sahiplendirme Amaçlı Yaratıcı Optik İllüzyonlar

Arka Ayakları Tutmayan Ancak Hayatı Sımsıkı Tutunan Domuzcuğun Umut Dolu Hikayesiöç

Arka Ayakları Tutmayan Ancak Hayata Sımsıkı Tutunan Domuzcuğun Umut Dolu Hikayesi