in

Athena’nın ‘Ses Etme’ Klibinde Neden Kürk Kullanıldı?

Ünlü müzik grubu Athena, yeni çektikleri klipte ülkedeki nefret cinayetleri ve ayrımcılığa dikkat çekerken klipteki bir ayrıntı hayvan dostlarının gözünden kaçmadı.

athena-kurk1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Athena’nın Altüst isimli albümünün 6. parçası “Ses Etme” için çektiği klip, geçtiğimiz günlerde yayınlandı ve sosyal medyada beraberinde tartışmaları da getirdi. Yönetmenliğini Gönenç Uyanık’ın yaptığı klipte ülkedeki nefret cinayetlerine dikkat çekildi. Klipte transeksüel bir kişinin sokak ortasında kalabalık bir grup tarafından dövüldüğü sahnelere yer verildi.

Youtube’a yüklenen videonun yorumlara kapatılması ise bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından ‘samimiyetsizlik’ olarak değerlendirildi.

Öte yandan farkındalık oluşturmak, cinsel yönelime karşı toplumdaki nefret söylemi ve şiddete dikkat çekmek için hak savunusu yapılan bir klipte, oyunculara kürk giydirilmesi ve bu sahnelerin de ön planda olması hayvan hakları savunucularının dikkatinden kaçmadı. “Klipteki oyuncuların giydikleri kürkler gerçek mi? Yapay mı?” sorusu cevap bekliyor.

Benzer Projelerde Benzer Hatalar: Hayvanlar Neden Akla Gelmiyor?

Daha önce de buna benzer bir şekilde Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, LGBTİ bireylerin maruz kaldığı ayrımcılık ve nefret söylemine dikkat çekmek için hazırladığı ‘Gay Kaplumbağa’ viral reklam kampanyası, hayvan hakları savunucuları tarafından eleştiri almıştı. Petsop’ta hayvan satışının meşrulaştırıldığı savunularak, bir hakkın savunulurken başka hak mağduriyetlerine önem verilmemesi eleştirilmişti.

Bir yıl içinde ayrımcılık ve nefret söylemi üzerine hazırlanan iki ayrı projede de benzer hataların tekrarlanması, bundan sonra yapılacak projelerde bu konuda daha dikkatli olunması gerektiğini de ortaya çıkardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

foto on

Doğal Yaşam Ortamlarındaki Hayvanların 13 Komik Fotoğrafı

abd başkan yardmcı

ABD Başkan Yardımcısı Adaylarına Yavru Kediler ile Kamuoyu Yoklaması