in

Atatürk Köşkü Ormanları’nda 456 Ağaç Kesilecek

Trabzon’da, bulunan 2,5 hektarlık Atatürk Köşkü Ormanları’nda böcek istilası nedeniyle 456 ağaç kesilecek.

Doğu Karadeniz Bölgesi‘nde Trabzon, Rize, Artvin ve Giresun’da görülen, literatürde ‘Ipstypographus’ adıyla yer alan on iki dişli çam kabuk böceği, ladin ve sarıçam ormanlarını istila etti. Trabzon Büyükşehir Belediyesi‘nin talebi ile Atatürk Köşkü Ormanları‘ndaki ağaçların kurumasına neden olan böcek tehdidiyle ilgili Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi Dekanlığı‘nca konunun uzmanı öğretim üyelerinden oluşan komisyon görevlendirildi.

Atatürk Köşkü Ormanlarında 456 Ağaç Kesilecek 4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

326 AĞAÇ KURUDU

Ormanda incelemelerde bulunan komisyon üyelerinin hazırladığı rapora göre; 878 ladin, 108 sarıçam, 54 sekoya ve 1 karaağaç olmak üzere 1041 ağacın bulunduğu 2,5 hektarlık Atatürk Köşkü Ormanları’nda böcek istilası nedeniyle 286’sı ladin, 40’ı sarıçam olmak üzere 326 ağaç tamamen kurudu, 130 ladin ağacın da böcek saldırısı altında olduğu belirlendi.

9 AĞAÇTA 1 MİLYON BÖCEK

Böcek istilası altındaki ladin ağaçlarından 9’unda yapılan özel incelemede 1 milyon dolayında on iki dişli çam kabuk böceği tespit edildi. Ormanda tamamen kurumuş ve böceklerin sardığı 456 sarıçam ve ladin türü ağacın kesilmesine karar verildi. Kesilen ağaçların yerine ise yeniden ağaçlandırma yapılacak. Bu çalışma sırasında Atatürk Köşkü Ormanları’nın bir süreliğine ziyarete kapatılacağı belirtildi.

Atatürk Köşkü Ormanlarında 456 Ağaç Kesilecek 1

‘AĞAÇLARI KESEREK BÖCEKLERİ İMHA EDECEĞİZ’

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile KTÜ Orman Fakültesi Orman Entomolojisi ve Koruma Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Mahmut Eroğlu, Silvikültür Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. İbrahim Turna ve Trabzon Orman İşletme Müdürü Savaş Ayaz bir araya gelerek Atatürk Köşkü Ormanları’nda yapılacak çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

KTÜ Orman Fakültesi Orman Entomolojisi ve Koruma Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Mahmut Eroğlu, bu yıl ağaçlardaki kurumanın çok daha şiddetlendiğini belirterek, “On iki dişli çam kabuk böceği olarak bilinen, bu zarara neden olan başlıca tür olarak tespit edilmiştir. Esas üzerinde durulması gereken konu, son yıllarda ve özellikle bu yıl içinde alandaki ağaçların niçin çok ileri boyutta bir böcek zararı ile karşı karşıya kaldığının ve çok yoğun kurumaların nedeninin aydınlatılmasıdır. Ölü ağaçların alanda tutulmasında yarar olmayacağı, aksine ani kırılma ve devrilmeler sonucu çevreye ve insanlara zarar verebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle tamamen kurumuş ve böcek istilası altında olan toplamda 456 ağacın kesilmesine karar verdik. Kış dönemine giriyoruz. Bu dönemde böcekler ağaçların kabuklarının altına saklanıyor. Ağaçları keserek böcekleri de saklandıkları yerden çıkarıp imha edeceğiz” dedi.

Atatürk Köşkü Ormanlarında 456 Ağaç Kesilecek 2

‘DAYANIKLI TÜRLER DİKİLECEK’

Silvikültür Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. İbrahim Turna da “Kesim işlemi yapıldıktan ağaçların yerine yeniden fidan dikilecek. Ağaçlandırma yapılırken böceklendirmeye müsait olan, eskiden burada bulunan sarıçam ve ladin ağaçları yerine böceklere ve hastalıklara karşı daha dayanıklı ağaç çeşitleri dikilecek. Bu ağaç türleri meşe, gürgen, kayın, ıhlamur, karaağaç, akçaağaç ve kestane gibi türleri dikilecek. Ağaçlandırma yapılırken toprağın da iyileştirilmesi gerekiyor. Bu çalışma sırasında orman ziyarete bir süreliğine kapatılacak. İnsan yoğunluğunda dolayı toprakta çok fazla sıkışma var” diye konuştu.

Atatürk Köşkü Ormanlarında 456 Ağaç Kesilecek 3

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise bakım ve yenileme çalışmalarının ardından Atatürk Köşkü Ormanları’nın daha gür ve sağlıklı hale getirileceğini belirtti.

Yorum

Yorum Ekle
  1. Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz, böcekleri yok etmek için ağaçların kesildiğini ilk defa duyuyorum belki de dünyafa da ilktir..böceler ilaçla yok edilebilinir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

terk edlen köpek well

Yatağı ve Oyuncaklarıyla Barınağa Terk Edilen Köpek Wall-E

Her Hastası için Fidan Dikin ve Sokak Hayvanlarına Mama Bağışlayan Doğa Dostu Hekimöç

Her Hastası için Fidan Dikin ve Sokak Hayvanlarına Mama Bağışlayan Doğa Dostu Hekim