in

Ataları Osmanlı Süvari Birlikleri Olan Atların Sayısı Binleri Buldu

Antalya’da bulunan “Eynif Ovası”nın en önemli değerlerinden olan Yılkı atları havadan görüntülendi.

Antalya’nın İbradı ilçesinde Toroslar’ın, Akdeniz ile Anadolu’yu bıçak gibi kestiği bölgede yer alan Eynif Ovası’nda yaklaşık 50 sürü halinde yaşayan ve sayıları bini bulan Yılkı atları için bölgeye her yıl dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler geliyor. Soyları Osmanlı’nın süvari birliklerine dayanan atlar 90 bin dönümlük arazide özgürce yaşıyorlar. Yılkı atları için bölgeye her yıl dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler geliyor.

Atalari Osmanli Suvari Birlikleri Olan Atlarin Sayisi Binleri Buldu 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Drone ile havadan görüntülendi


Eynif Ovası’nda özgürce dolaşan, doğa severlere unutulmaz görüntüler sunan Yılkı atları sürüler halinde gezerken drone ile de görüntülendi. Torosların ortasında 90 bin dönüm bir ovada yaşayan Yılkı atları drone çekimi ile havadan eşsiz güzellikte görüntüler sergiledi.

Atalari Osmanli Suvari Birlikleri Olan Atlarin Sayisi Binleri Buldu 3

Soyları Osmanlı Süvari birliğine dayanıyor, doğada özgürce yaşıyorlar
Yılkı atlarının Osmanlı dönemine kadar dayandığı ve bu atlar Osmanlı’nın süvari birliklerinden gelmekte olan bir at soyu olduğu biliniyor.

Atalari Osmanli Suvari Birlikleri Olan Atlarin Sayisi Binleri Buldu 1


Köyden sipahi ocağına asker olarak giden gençlerin beraberinde getirdiği atların savaş atı olduğu için tarlada çalışamayacağını gören köylüler , atları özgür bırakınca o günden bugüne kadar uzanan serüven başladı. Sayıları her yıl artan Yılkı atları guruplar halinde aile olarak yaşıyorlar. Özgürlüklerine düşkün olmalarıyla bilinen Yılkı atları, kendilerine yaklaşılmasına izin vermiyor. 10-12 attan oluşan gruplar halinde dolaşan atlar kışın zor şartlarında ve kurtların saldırılarıyla bu şekilde mücadele edip kışları çam ormanlarının altlarını sığınak olarak kullanıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balta ile Saldiriya Ugrayan Kopek Hayatini Kaybetti

Balta ile Saldırıya Uğrayan Köpek Hayatını Kaybetti

yalova

Yalova’da 7 Köpek Öldürüldü!