in

At Irkları: Endülüs Atı

Yüzyıllardır insanların en sadık dostlarından biri olan aların birçok cinsi bulunuyor. Bugün Endülüs atlarını tanıyacağız.

Endülüs atı veya Saf İspanyol Atı (Pura Raza Española) binlerce yıldır İber Yarımadası’nda yaşamakta olan bir at cinsidir. Endülüs atı 15. yüzyıldan beri bir tek cins olarak kabul edilmiştir ve yüzyıllar boyunca çok az değişmiştir. Tarihi boyunca bir savaş atı olarak kahramanlık unsuru olarak bilinmektedir ve soylular tarafından ödüllendirilmektedir. İspanyol hükümeti tarafından diplomasinin bir aracı olarak kullanılmış, Avrupa’da krallar İspanyol atlarına sahip olmuşlardır. 19. yüzyılda savaş, hastalık ve melezleme gibi nedenlerle sayıları azalmış, 19. yüzyılın sonlarında bazı toparlanmalara rağmen, eğilim 20. yüzyılda da devam etmiştir. 2010 yılında dünya genelinde 185.000’den fazla kayıtlı Endülüs atı mevcuttur.

at ırkları

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Endülüs Atlarının Diğer Cinslere Etkisi

Endülüs atlarının Avrupa cinslerine etkileri, günümüzdeki İngiliz atlarının etkileri ile kıyaslanabilir. Avrupa atlarının bir kısmında (Friesian, Trakehner, Holstein gibi) Endülüs atlarını kullanmışlardır. Amerika atçılığında da Endülüs atlarının önemli bir yeri vardır. Günümüzde dahi Quarterhorse ve Peruvian Paso gibi Amerikan atlarının birçoğunda Endülüs atlarının etkilerini görmek mümkündür.

Endülüs Atlarının Mizacı

Karakterleri açısından Endülüs atlarının harika bir mizaçları vardır. Bu atlar zeki, hassas, yumuşak başlı ve cesurdur. Irkın öğrenme isteği fazladır ve bu atlar kolaylıkla yeni ve değişen durumlara kolayca uyum sağlayabilir.

Bu atlar uyumlu ve itaatkâr oldukları için eğitilmeleri kolaydır, ayrıca çabuk öğrenirler. Bununla birlikte, bazı deneyimli antrenörler çeviklikleri, ağır vücutları ve tez canlılığı nedeniyle Endülüs atların üstesinden gelmek için at eğitimi tecrübeniz varsa bu atları almanızı tavsiye eder.

Kaynak:1, 2, 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Minicik Bir Yavruyken Sokakta Yaşam Mücadelesi Veren Dinahın Umut Veren Değişimiöç

Minicik Bir Yavruyken Sokakta Yaşam Mücadelesi Veren Dinah’ın Umut Veren Değişimi

Sondaj Kuyusuna Düşen Yavru Köpek Kurtarıldıöç

Sondaj Kuyusuna Düşen Yavru Köpek Kurtarıldı