in

Aspirinin Kediler Üzerindeki Ölümcül Etkileri

Kedi bakımında asla yapılmaması gereken şeylerden biri kedi dostlarımıza veteriner hekim tavsiyesi dışında ilaç vermektir çünkü bu davranışın neticesi kediler için acılı bir ölüm olabilir.

Her yıl binlerce kedi insan hataları nedeni ile ya engelli kalıyor ya da acılar içinde yaşamını kaybediyor. Kedilerin sonunu hazırlayan en önemli insan hataları açık bırakılan camlar ve veteriner hekim önerisi dışında verilen ilaçlar. Kediler bizlerden farklı bir canlı ve beşeri yani insanlar için üretilmiş ilaçların birçoğu bu güzel canlılar için zehirleyici etkiye sahip ve bunların başındaysa aspirin geliyor. Ülkemizde hala son derece yanlış şekilde her hastalık için kullanılan aspirin kedi sahiplerince kedilere de veriliyor ve bu davranışın sonu tek kelime ile korkunç oluyor!

Aspirin her derde deva değil

Öncelikle ülkemizdeki aspirin her derde deva inanışının hele de söz konusu kediler olduğunda kesinlikle gerçeklerle bağdaşmadığını söylememiz gerekiyor. Aspirin başta pıhtılaşma bozuklukları olmak üzere birçok olumsuzluğa zemin hazırlayan bir ilaç dolayısıyla her ilaç gibi riskleri olan bu ilacı da uzman tavsiyesi olmadan kullanmak kesinlikle doğru değil.

aspirin_2945793b1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Aspirin kediler için çok zehirleyici!

Nonsteroid antiinflamatuar bir ilaç olan  hayvanlar için son derece tehlikelidir. Aspirin toksisitesi, kedilerde özel bir endişe kaynağıdır çünkü salisilik asit metabolizması için kritik olan enzim kedilerde yoktur. Bu enzimden yoksun olan kediler aspirin vücutlarına girdikten kısa bir süre sonra zehirlenme belirtileri göstermeye başlarlar ve bu belirtiler kimi zaman ani ölümle sonuçlanabilir.

049275bdf3b548438aec4ced8cca0ceb

Kedilerde aspirin zehirlenmesi belirtileri

Kedilerde aspirin zehirlenmesi belirtileri dikkatli bir kedi sahibinin gözünden kaçmayacak kadar endişe vericidir. Kedilerde aspirin zehirlenmesi belirtileri şunlardır;

  • İştahsızlık
  • Aspirinin midede yarattığı sorunlardan kaynaklanan kusma
  • Bağırsak sorunlarına bağlı şekillenen ishal
  • Pıhtılaşma bozuklukları
  • Bağırsak ve mide kanaması
  • Merkezi sinir sistemi sorunları (aspirin zehirlenmesi sebebiyle merkezi sinir sistemi etkilenen kedilerde yürüme zorluğu, denge kaybı, koordinasyon bozukluğu gibi belirtiler gelişir)
  • Solunum zorluğu
  • Bilinç kaybı
  • Ani ölüm

vet-emergency-cats-icu

Aspirin zehirlenmesi karaciğer ve böbrek yetmezliğine yol açabilir

Kedilerde aspirin zehirlenmesi zamanında fark edilip kedi veterinere götürülse bile bu zehirlenmenin kedilerin karaciğer ve böbreklerinde kalıcı hasara neden olabilme olasılığı vardır.

chronic-renal-failure-in-cats

KEDİLERE ASLA VETERİNER HEKİM ÖNERİSİ DIŞINDA HİÇ BİR İLAÇ VERMEMEK GEREKİR!

Kedi dostunuza size basit bir ilaç gibi gelen aspirinin neler yapabileceğini gördünüz, yani kedilere veteriner hekim önerisi dışında kesinlikle ilaç vermeme gerekir. Kedi dostunuz hastalandığında internet sitelerinde ilaç öneren yazıları kesinlikle ciddiye almamanız ve bu ilaçları kullanmak yerine zaman kaybetmeden veterinere başvurmanız hayatını kurtarmanızın tek yoludur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedikokusu

Kedi Kokusu Evden Nasıl Çıkar?

a1enwies.her 758x426

İDO Yine Köpek Öldürdü