in

Aspirin Köpeğinizi Öldürebilir

Köpeklerde aspirin zehirlenmesi sandığınızdan çok daha ciddi sorunlara yol açabilir ve köpeğiniz bu zehirlenme sebebiyle hayatını kaybedebilir.

Türkiye’de neredeyse her hastalık için hatta hasta olmayanların bile kullandığı ilaçlardan biri aspirin. Ancak nasıl ki doktor önerisi dışında aspirin de dahil olmak üzere hiç bir ilacı kullanmamamız en doğrusuysa aynısı köpek dostlarımız için de geçerli. Üstelik köpeklere veteriner hekim önerisi dışında ilaç vermek bazen ölümle dahi sonuçlanabiliyor ve köpeklerde en sık karşılaşılan ilaç zehirlenmelerinden biri de aspirin zehirlenmesi. Köpeğinize hasta olduğu için vereceğiniz aspirin iyileşmesini sağlamak bir yana hayatını kaybetmesine dahi yol açabilir.

Aspirin yediği düşünülen köpeği zaman kaybetmeden veterinere götürmek gerekiyor

Elbette köpeklerde aspirin zehirlenmesi her zaman insanların köpeklere aspirin vermesi nedeni ile ortaya çıkmıyor. Kimi zaman haşarı ve obur köpekler sahipleri tarafından ulaşabilecekleri yerlerde bırakılan aspirinleri mideye indirebiliyorlar ve bu şekilde zehirleniyorlar. Şayet köpeğinizin aspirin yediğine, yuttuğuna dair en ufak bir şüpheniz dahi varsa hiç zaman kaybetmeden veterinere başvurmanız gerekiyor.

four-tips-on-canine-care-that-your-veterinary-nurse-wants-to-tell-you-556dbfedc3a15

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeklerde aspirin zehirlenmesi belirtileri

Aspirin verilen ya da yiyen köpeklerde vücuda alınan aspirinin dozuna bağlı olarak bazı belirtiler ortaya çıkıyor. Köpeklerde aspirin zehirlenmesi belirtileri arasında şunlar sayılabilir;

  • Hızlı soluma ve soluma güçlüğü
  • Kusma
  • Aşırı heyecan
  • Depresyon
  • Uyuşukluk
  • Yorgunluk
  • Midede kanamalı yaralar
  • Bağırsaklarda kanamalı yaralar
  • Bazı vakalarda nöbetler

Köpeğinizde bu belirtiler varsa yapmanız gereken hemen veterinere götürmek. Tabi ki tüm bu belirtiler başka birçok soruna da işaret ediyor olabilir.

stethoscope

Aspirin zehirlenmesi böbrek yetmezliğine neden oluyor

Köpeklerde aspirin zehirlenmesi zamanında müdahale edilmediği takdirde böbrek yetmezliğine yol açıyor ki bu zehirlenmenin ölümcül olmasının nedeni de bu. Veterinere götürülüp doğru şekilde müdahale ve tedavi edilmeyen köpeklerde aspirin zehirlenmesi nedeni ile ortaya çıkan böbrek iflası neticesinde ne yazık ki köpekler hayatını kaybedebiliyorlar. Yazımızı son bir uyarı ile sonlandıralım; köpeklere sadece aspirin değil veteriner hekim önerisi olmadan hiç bir ilaç vermemek gerekiyor. Özellikle de beşeri yani insanlar için üretilmiş birçok ilacın köpekleri zehirleme ve öldürme riski bulunuyor.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7895215 f520 758x426

Kedileri Öldüren Bitkiler

1 Mayısta 4 Polisi Isırdığı İddia Edilen Gezi Parkı Köpekleri Bayıltılarak Toplatıldıöç

Polisleri Isırdı İddiası ile Gezi Parkı Köpekleri Bayıltılarak Toplatıldı