in ,

Aşırı Sıcak Hava Hayvanları Olumsuz Etkiliyor

Ülke genelinde sıcak hava etkisini sürdürüyor. Hafta sonunda daha da artacağı belirtilen hava sıcaklığı insanlar gibi hayvanları da olumsuz etkiliyor.

Veteriner Hekim Mehmet Erkan Doğan, sıcak havanın hayvanların stresini arttırıp, verimini de düşürdüğünü vurguladı. Doğan, “Aşırı sıcaklar, çiftlik performansında negatif etkilere neden olur. Bunlar süt veriminde, üreme performansında düşüş gibi önemli etkiler olarak sayılabilir. Bu yüzden inekleri sıcaklık stresinden korumak için birtakım önlemler almak gerekir. Bu önlemleri, sulukların temiz ve hayvanların ulaşabilecekleri şekilde konumlandırılması, hayvanların serinleyebilmesi için havalandırma sisteminin uygun olması, gerektiğinde fanlarla mekanik havalandırma ve belli sürelerde otomatik devreye giren banyo sistemi bir takım önlemler olarak sıralanabilir. Unutulmaması gereken bir husus da hayvanın cereyanda kalmamasıdır” dedi.

Asiri Sicak Hava Hayvanlari Olumsuz EtkiliyoR 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Yemek Artıkları Bozularak Hastalığa Sebebiyet verebilir”

Ayrıca yaz aylarında aşırı sıcakların, sokakta yaşayan hayvanlarının suya ve yiyeceğe ulaşmasında zorluklar meydana getirdiğini belirten Veteriner Hekim Doğan, bazı basit önlemlerle minik dostlara faydalı olunabileceğine dikkat çekti. Doğan, “Bir 5 litrelik pet şişe bile faydalı olur. Alttan 4 parmak seviyesinde keserek temiz su ve kuru mama koyup ulaşabilecekleri bir yere bırakabiliriz. Yemek artıkları sıcaklarda çok çabuk bozulur. Hayvanların hastalanmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden kuru mamayı tercih etmemizde fayda var” diye konuştu.

Asiri Sicak Hava Hayvanlari Olumsuz EtkiliyoR 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

beykoz belediyesi hayvan rehabilitasyon merkezi 9

Beykoz Hayvan Rehabilitasyon Merkezi Hizmete Başladı

Aksehir Belediyesi Trafik Kazasi Geciren Evsiz Kopege Sahip Cikti

Akşehir Belediyesi, Trafik Kazası Geçiren Evsiz Köpeğe Sahip Çıktı