in

Artvin’de Boğalar Güreşlere, Yüzlerce Kilo Yük Taşıtılarak Hazırlanıyor!

Hayvan hakkı savunucularının düzenlenmesine tepki gösterdiği boğa güreşlerinden kullanılan boğaların, bu güreşlere hazırlanırken yüzlerce kilo yük taşıyarak hazırlandığı ortaya çıktı.

Hayvan hakkı savunucularının tüm tepkilerine rağmen boğa güreşleri birçok ilde düzenlenmeye devam ediyor. Boğa güreşi gerçekleşecek olan illerden biri de Artvin. Boğa güreşlerini tanıtmak için Anadolu Ajansı tarafından yapılan haberde yer alan bilgiler hayvan hakkı savunucularının tepkisini çekeceğe benziyor.artvinde bogalar gureslere hazirlaniyor h634485

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Artvin’deki boğalar, başta Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali olmak üzere yaz boyunca gerçekleştirilecek şenlikler kapsamında yapılacak güreşlere hazırlanıyor.

Güreşlerde derece elde edebilmeleri için yoğun şekilde çalıştırılan boğalar sahipleri tarafından günde yaklaşık 2,5 saat yürütülüp yük taşıyor.

Kamil Alpaslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Saruhan”ın 5 yaşında ve 680 kilogram olduğunu belirterek, ilk kez güreşlere katılacağını söyledi.

Kafkasör’ün, Artvin ve bölgeyi tanıtan en önemli festival olduğuna işaret eden Alpaslan, “Kafkasör festivali ve boğa güreşleri bir markadır. Biz boğacılar, büyük özveri gerektiren, maddi külfeti ve zahmeti çok olan boğa yetiştiriciliği ile bu festivale belki de en büyük katkıyı, desteği veriyoruz.” dedi.

Kamil Alpaslan, boğaların özel bakım ve antrenmanlara ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, bunun için özel boğa yetiştiren koçlar, uzmanlar olduğunu kaydetti.

Kızakla 100 kilo ağırlığında taş çekiyor

Boğanın antrenörü Güven ise boğa yetiştiriciliğinin çok büyük emek ve sabır istediğini vurgulayarak, “Boğaları tanımak, anlamak ister. Bunun okulu da yoktur. Tecrübe ile öğrenirsiniz. Nasıl besleneceği, nasıl hareket ettirileceği, nasıl iletişim kurulacağı hep yaşayarak ve her gün onunla ilgilenerek öğrenilebilecek bir bilgidir.” diye konuştu.

Saruhan’ın boyun ve diğer kaslarının gelişmesi için arkasına kızak bağladıklarını anlatan Osman Güven, şunları söyledi:

“Kızağın arkasına 100 kilo ağırlığında taş koyuyoruz. Böylelikle hem boyun hem de bacak kasları gelişiyor. Boğa yetiştiriciliği tıpkı yarış atı yetiştirmek gibi başta uzmanlık ve sabır istiyor. Ben boğa yetiştirmeyi çok seviyorum. Zaten bu işi sevmezseniz, bir gün yapmazsınız. O kadar çok emek, sabır ve dikkat isteyen uzun bir süreç ki anlatılmaz, sadece yapılır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çanakkalenin Çan İlçesinde Son Bir Ayda 20ye Yakın Kedi ve Köpek Öldüöç

Çanakkale’nin Çan İlçesinde Son Bir Ayda 20’ye Yakın Kedi ve Köpek Öldü

balıkesirö

Balıkesir’de Yağışta Mahsur Kalan Hayvanlar Kurtarıldı