Artık Onların da Bir Koruyucu Derneği Var: Yük Hayvanlarını Koruma ve Kurtarma Derneği

Türkiye’nin ilk ve tek yük hayvanları için mücadele eden derneği hayvan hakları savunucusu Okan Oflaz tarafından kuruldu

Ülkemizde hayvan hakları için mücadele eden birçok dernek var. Ancak bu dernekler büyük çoğunlukla kedi ve köpek dostlarımız için mücadele ederken diğer canlar için yetersiz kalabiliyor. Türkiye’de yük hayvanları, en çok sömürüye maruz kalan hayvanların başında geliyor. Sömürülen yük hayvanları kendilerini sömürenler tarafında bir canlı muamelesinden öte ‘mal’ muamelesi gördüğü için, sahipleri çoğunun hastalıklarını tedavi ettirmek yerine ölüme terk etmeyi tercih ediyorlar.

İşte ölüme terk edilen tedavi ettirilmeye değer görülmeyen bir yük hayvanı ile karşılaştığımızda aklımıza bir isim geliyor: Okan Oflaz. Hayvan Hakları Savuncusu Okan Oflaz sadece kedi ve köpek dostlarımız için değil bu ülkenin  “hiç kimse tarafından sevilmemişler” dediği yük hayvanları için de yıllardır mücadele ediyor.  Oflaz şimdi, yıllardır kurtarıcısı olduğu yük hayvanları için bir dernek kurdu: Yük Hayvanlarını Koruma ve Kurtarma Derneği.

Türkiye’de yük hayvanları için kurulan ilk ve tek dernek olan kısa adıyla WARF’ın kurucusu Okan Oflaz heyecanını şöyle anlattı:

 “8 yıl önce ‘Türkiye’de hiç kimse tarafından sevilmemişler’ diyerek yola çıktım. Ülkemizde insan zulmüne en çok uğrayanların başını çekiyor Yük Hayvanları… Oysa ki insana en yakın ve sadık canlılar diye bilinirler… Kimse onlar için kılını bile kıpırdatmadı o güne kadar. Kimi zaman ne yapacaklarını bilemedi insanlar, kimi zaman da umursamadılar. Yıllarca görmezden gelindiler. İnsanlara; atın eşeğin ayağı kırıldı mı düzelir, öldürmeyini anlatmakla geçti yıllarım… Onlarca atı eşeği Türkiye’nin dört bir yanından toplayıp, kırık bacaklarının tedavilerini yaptırdım, hiç kullanılmayacakları yuvalarına uğurladım. Ve insanlar öldürmemeyi öğrendi bir nebze de olsa, aa tedavisi varmış deyip öldürmek yerine bizlere ulaştılar.”

Türkiye’nin İlk ve Tek Yük Hayvanları Derneği

Yük hayvanları için mücadele eden hayvan hakları savunuclarını ayı çatı altında toplamayı hayal ettğini söylen Oflaz hayalinin gerçekleştiğini şöyle duyurdu: “Bugün itibariyle ülkenin ilk ve tek yük hayvanları derneği olan Warf‘ı kurdum. Bu aslında benim değil “Hiç Kimse Tarafından Sevilmemişler” in, bu dernek aslında benim değil sahipsiz ve korunmaya muhtaç hayvanlar için oradan oraya hep birlikte koşturacağımız sizlerin derneği.”

Haydarpaşa’da Bir Tır İçerisinde 120 tilki Cesedi Bulundu

Köpek Herkül, Polisin Yaptığı Operasyonla Kurtarıldı