in

Arjantin’de Kutup Ayısı Arturo’yu Önce Delirttiler Sonra Öldürdüler

Arjantin’in Mendoza Hayvanat Bahçesi’nde tutsak yaşayan tek kutup ayısı Arturo, 30 yaşında kan dolaşımı yetersizliğinden dolayı hayatını kaybetti.

arturo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Arturo, doğal yaşamına daha uygun bir iklimi olan Kanada’ya transfer edilmesi için iki yıl önce başlatılan imza kampasıyla tüm dünyanın ilgisini çekmişti. Fakat Mendoza Hayvanat Bahçesi, Arturo’nun bu transfer için çok yaşlı olduğu gerekçe göstererek reddetmişti.

Arturo’nun partneri Pelusa ise 2012 yılında kanserden ölmüş, hayvanat bahçesi yetkilileri bu olaydan sonra Arturo’da depresyon belirtilerinin başladığını söylemişti.

Yetklilier, Arturo’nun ilerlemiş yaşından dolayı görme yetisini kaybetmeye başladığını, sağ gözünün de kör olduğunu ve koku alma duyularında da azalma yaşadığını söyledi.

Kutup ayıları doğal ortamlarında 15 ila 18 yıl yaşıyor. Hayvanat bahçelerindeki kutup ayılarının ömrüyse daha uzun oluyor. En uzun yaşayan kutup ayısı ise 1991 yılında 43 yaşında ABD’deki bir hayvanat bahçesinde ölen Doris adlı ayıydı.

arturo2

Arturo’nun Arjantin’den Çıkışına İzin Verilmedi

Arturo, ölmeden önceki son birkaç gününde iştahı azalmış ve ciddi oranda kilo kaybetmişti. Arjantin basını Arturo’nun bütün yaşamını hava sıcaklığının 30 derecenin üzerinde seyrettiği Mendoza hayvanat bahçesinde geçirdiğine işaret ediyor.

Greenpeace’in de aralarında bulunduğu çevre koruma gönüllüleri bu iklim koşullarında bir kutup ayısının yaşamasının riskli olacağı uyarılarını yapmış ve Arturo’yu Arjantin’den nakletmek için girişimler başlamıştı.

arturo3

Fakat yetkililer Arturo’nun hayvanat bahçesindeki bakıcısına çok alışmış olduğunu gerekçe gösterek, kutup ayısının başka bir yere transferini kabul etmemişti.

Arturo, 2012 yılında Buenos Aries’deki sıcak hava dalgası sırasında ölen Winner isimli kutup ayısından sonra, Arjantin’de yaşayan tek kutup ayısı olarak biliniyordu.

Mendoza Hayvanat Bahçesi, Aralık ve Mayıs ayları arasında 60’ın üzerinde hayvanın ölmesinin ardından geçen ay ziyarete kapatılmıştı.

Hayvanat bahçesi yetkilileri bu ölümlerin nedenini bakteri salgını ve hayvan sayısındaki aşırı artış olarak açıklamıştı.

Yetkililer hayvanat bahçesini ekoloji parkına çevirmek istediklerini söylüyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan 2

Kahramanmaraş’ta Bulunan Kuşun ‘İsrail Ajanı’ Olabileceğinden Şüphelendiler

one cıkan karakulak

Özge Özpirinçci ve Buğra Gülsoy Dizi Çekimleri Sırasında Nesli Tükenmekte Olan Karakulak Buldu