in

Arjantin’de Kılıç Dişli Kedilerin Ayak İzi Fosili Keşfedildi

Arjantin’deki ünlü fosil kaynağı bölgede, kılıç-dişli kedi Smilodon’a ait ilk ayak izi fosili keşfedildi. Yapılan karşılaştırmalı araştırmalara göre, bu dev kedinin yere uyguladığı kuvvetle oluşmuş dört oyuk ve pati büyüklüğü hesaplarına göre iz, bugün yaşamakta olan Bengal kaplanınkinden daha iri bir boyuta sahip.

kılıç-kaplan-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kılıç dişli kediler, soyu tükenmeden önce koloni şeklinde yaşayan (1 erkek 10 dişi), 20 cm boyunda oldukça sert dişleri olan Kılıç dişli kaplan (Smilodon) olarak tabir edilen, 3 milyon yıl önce Kuzey ve Güney Amerika’da görülen, 10.000 yıl önce buzul çağında nesli tükenen dev kedilerdir.

kılıç-kaplan-2

Yaklaşık 50.000 yıl önce meydana gelmiş bu ayak izi oluştuğu zamanlarda dünya, atlattığı son buzul çağının ortalarındaydı ve küresel deniz seviyesi şimdi olanın çok altında seyretmekteydi. İzin keşfedildiği Arjantin Miramar yakınlarındaki sahil ise o zamanlar, deniz kıyısından birkaç kilometre daha uzaktaydı.

Geçtiğimiz yıl keşfedilen pati izi, sağdan sola 19.2 cm. uzunluğa sahip. Yalnızca bir örnek üzerinden hesaplanan bu uzunluk, bir insan elinin tam olarak açıldığında ulaştığı ortalama genişlikle yaklaşık olarak aynıdır.

kılıç-kaplan-3

Bulguları ve araştırma sonuçlarını geçtiğimiz ay, Arjantin 30. Omurgalı Paleontolojisi Toplantısı’nda sunan bilim insanları, keşfedilen ayak izinin yüksek ihtimalle ‘Smilodon populator’ olarak bilinen ve bugünkü Bengal kaplanlarından %20 daha büyük bir cüsseye sahip olan yırtıcı antik kedi türüne ait olduğunu açıkladı.

Güney Amerika’ da yaşamış olan türün en iyi bilinen akrabası aynı cinsten, yine kılıç dişli bir kedi olan ‘S. fatalis’ adlı türdür. Ancak yalnızca bir ayak izi bulunduğu ve başka fosillerle desteklenmeyen bir kalıntı olduğu için bu ayak izi yeni bir türe ait sayılarak yeni bir isim koyulacak.

Araştırma ekibi türün isminin Yunanca “Miramar’dan Smilodon ayak izi” anlamına gelen ‘Smilodonichnum miramarensis’ olarak belirlenmesini öneriyor.

*BilimFili.com, Baran Bozdağ, “Kılıç-Dişli Kedilere Ait İlk Ayak İzi Fosili”

http://bilimfili.com/kilic-disli-kedilere-ait-ayak-izi-fosili/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çç1 1

11 Milyon İmzacı Köpek Eti Festivaline “Dur” Dedi!

kopekkurtarma

Kazakistan’da Kanala Düşen Köpeği El Ele Verip Kurtardılar