in

Arıcının Bal Testine Tabi Tuttuğu Gurme Ayıcık

Trabzon’da bir arıcı, kovanlarına dadanan ayıları beslemeye başladı. Ayıların yiyecek konusunda seçici davrandığını fark eden arıcı, onlarla bal testi yaptı.

Sürmene ilçesi Yeniay Mahallesi’ndeki arazisi üzerine kurduğu tesiste arıcılık yapan Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi ve Ziraat Mühendisi İbrahim Sedef ve bölgede yaşayan ayılar ile türlü maceralar yaşıyor.

Anzer balının kokusunu almış…Durumlar vahim..İçeride adrenalin tavan yaptı.

İbrahim Sedef paylaştı: 28 Haziran 2019 Cuma

Yaklaşık 3 yıldır Sedef’in tüm önlemelerine rağmen Anzer balını yemeyi başaran ayılar Sedef’in gübenlik açıkalrınının tespitene de yardımcı oluyor 🙂

Ayılar kovanları ele geçirmesin diye tesisin etrafına meyve ve ballı ekmek koyan İbrahim Sedef maalesef bu girişiminde de başarılı olamadı. Çünkü ayıcıklar balı dalında, pardon kovanında seviyorlar 🙂

İbrahim Sedef balları önce kafesler koydu, olmadı. Prefabrik evin çatısına koydu, olmadı. Tesise kamera koydu, olmadı.  Her seferinde ayıcıklar bala ulşamanın yolunu buldu.

 

Tesste kaldığı sırada kimi zaman ayılarla karşılaşan ve balları korumak için verdiği mücadelesiyle aksiyon flmlerini aratmayan Sedef, geçen yıl tesise gelip, çevresndeki ağaçlara tırmanarak çıktıkları konteynerüzerindeki kovanları parçalayarak balları yemeyi başaran ayıları, bu kez teste tabi tuttu. Sedef, kaltesini ayılarla ölçmek istediği elinde bulunan 4 çeşti balı, açık alanda masanın üzerine yerleştrdi, olan biteni kayda almak için de foto kapan kameralarını bu noktaya yönlendirdi.
Görüntüler nceleyen Sedef, balların kokusunu alıp bölgeye gelen ayıların lk terchnn klosu bn lra olan dünyaca ünlü Anzer balı olduğunu tespt ett. Yaklaşık 4 ay süren test sürec anbean görüntülenen ayıların, masa üzerndek ballardan lk olarak Anzer balını yemeye başladığı, ardından diğer bal çeşitlerine yönelip tükettiği, vişne reçeline ise hiç dokunmadığı gözlendi.

‘Kocaoğlan’ adını verdiği ayılara balları test ettiren Sedef, Anzer balına ilgi gösteren ayıların ağzının tadını bildiğini söyledi. Sedef, “Kocaoğlanlar bana yaklaşık 3 yıldır zarar veriyor ama ben yine de onları ‘fazla zarar vermesin’ diye besliyorum. Yaptığım incelemelerde, ayılar; ekmek, bal, meyve gibi yiyecekler arasında seçici davranmaya başladı. Aklıma bir fikir geldi ‘acaba ballarımızın kalitesini test etsek nasıl sonuç alabiliriz’ diye. Masanın üzerine cam kâselere balları doldurdum. Kocaoğlan geldi, Anzer balından başladı. Kâselerin ve masaların yerlerini değiştirdim, her defasında Anzer balından başladı. Dedim ki kocaoğlan bu işi biliyor, pahalı ve kaliteli olan balı tercih ediyor. Kocaoğlan gerçekten ağzının tadını biliyor. Yaptığım test sonucunda; kocaoğlan her defasında Anzer balından başladı. Araya sıkıştırdığımız vişne reçelinin tarafına ise hiç bakmadı. Ballarınızı test etmek istiyorsanız, tarafsız, torpilsiz ve ücretsiz olarak ballarınız kocaoğlanlar sayesinde itinayla test edilir” dedi.

Arıcının Bal Testine Tabi Tuttuğu Gurme Ayıcıköç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

‘Onları Seviyorum’

Arıcılık yapanların muhakkak ayıyla geçinmek zorunda olduğunu söyleyen Sedef, “Sonuçta o da karnını doyurmak için uğraşıyor. Kurduğum kameralara sık sık yakalanıyorlar. Önceki yıl kafesin zayıf noktasını tespit edip, altını kazarak kovanlara ulaşmışlardı. Ayılar bizim ballardan yiyerek daha da bir güçlendi. Şimdi ise ulaşılması zor olan konteynerin üzerine çıktılar, buradaki balları da afiyetle yediler. Bir taraftan arılara, bir taraftan da ayılara bakıyoruz. Görüntülerini izleyince, zararı ziyanı unutuyor, onları seviyorum” diye konuştu.

64262577 10215049243248024 429829336162369536 n

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rusya’da Selde Mahsur Kalan Kediler Böyle Kurtarıldıöç

Rusya’da Selde Mahsur Kalan Kediler Böyle Kurtarıldı

huzurevi yangininda yavru kediler icin seferber oldu 9276 dhaphoto3 1

Huzurevi Yangınında Kedileri Kurtarırken Görüntülenmişti… Yavuz Amca Hayatını Kaybetti