in

Araç Çarpması Sonucu Ölen Moda’nın Köpeği Tarçın Ölümsüzleştirildi

2 yıl önce araç çarpması sonucu hayatını kaybeden Moda halkının sevgilisi Tarçın ölümsüzleştirildi.

Kadıköy Moda da ters yöne giren bir otomobil tarafından ezilerek hayatını kaybeden Tarçın’ın heykeli yapıldı. 18 yıldır Moda’da yaşayan köpek Tarçın, heykeltıraş İskender Giray tarafından ölümsüzleştirildi.

Araç Çarpması Sonucu Ölen Modanın Köpeği Tarçın Ölümsüzleştirildi 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Tarçın’ın heykeli dün yaşamının sonuna kadar yaşadığı Moda Burnu’na yerleştirildi. İskender Giray Modalı hayvanseverler adına bir açıklama yaptı:

“Tarçın heykelinin bulunduğu noktaya yakın, Atatürk heykelinin altında doğum yapmış, tüm hayatını Moda semtinde geçirmiştir. Moda’ da birçok eve misafir olmuş olmasına rağmen sokağı yani özgürlüğü tercih etmiş ve heykelinin kaidesinden de okunabileceği üzere yattığı betona izini bırakabilmiş bir sokak hayvanıdır.
Tarçın Heykelinin yapılış amacı çok sevdiğimiz Tarçın’a özlemimizin yanında, hatta ötesinde ülkemizin hayvan hakları konusundaki eksiklerini vurgulamak ve antik çağlarda hemen her coğrafyada kutsallaştırılan, mitlere konu edilen hayvanların günümüzde geldiği noktadaki tezatı vurgulamaktır. Bir türlü dengeyi bulamamış insanlık hayvanları, coğrafyalarla şekil değiştiren zülümlere maruz bırakmaktadır. Bu düzende ülkemizin yeri maalesef ki en kötüler arasındadır. Kadıköy Belediyesi gibi bu konuda örnek ve duyarlı az sayıda belediyemizi tenzih ederek, Günümüzde hala, belediyeler tarafından yapılan toplu hayvan zehirlemelerinin olduğu, köpek dövüşlerinin yapıldığı, para karşılığı nesli tehlikede hayvanların avına izin verildiği ülkemizde, hayvana yapılan her türlü şiddet ve tecavüz cezasız kalıyor. Çocuklarımıza bile yeşil alan bırakmadığımız şehirlerimizde, yazın betonun sıcağına kışın soğuna dayanarak hayatta kalan, bu betonu yumuşak yastık yapmış hayvanlarımız insanın zulmünden kurtulamamaktadır. Maalesef ki bir kısım insanın içindeki kötülüğü ve sapıklığı dizginleyen tek gerçek kavram ceza kavramıdır ve hayvan cinayetleri, tecavüzleri, işkenceleri konusunda tatmin edici cezalar getirilmesi şarttır.
Araziye, betona doymayan insanlık, topraklarını kendi arasında pay ederken başka hiç bir canlıyı dikkate almamıştır. Avrupa ülkelerinin de içinde bulunduğu genelde gelişmiş ülkelerden oluşan bazı ülkeler bu vicdansız gidişe dur deyip, en azından kalanların alanlarını koruma altına alıp, onların alanlarına asla girmemektedir. Fakat ülkemizde çok az bulunan bu alanlar yeterince korunmadığı gibi, her geçen gün, HESler, Madenler ve Termik Santraller kurulmak için sermaye ve otorite tarafından talan edilmektedir. Ülkemiz insan dışında hiçbir canlıya ihtiyacı olan yaşam alanını tanımamaktadır. Doğal beslenmeleri için bir besin zinciri çeşitliği kalmamıştır. Aslında gerçekte bizim olmayan beton yığınlarımızda onlara yer ayırmak, insalığın onlara tanıdığı bir lütuf değil, insanlığın borcudur. Yaptığımız gaspın, işlediğimiz suçun infazıdır.
Diğer bir yandan da bizce hayvan sevgisini yanlış anlamışlar tarafından zikredilen; “Ben de hayvan seviyorum ama…” diye başlayıp, “Avrupada sokakta hayvan göremezsiniz…” diye devam eden ezberlenmiş paragrafa da bir cevap vermek isteriz.
Hayvan sevgisi konusunda ülkemizde çok az bulunan örnek yerleşmelerden biri olan belki de en önde gelen Moda Semti bu konuda Avrupa şehirleri tarafından da örnek alınmalıdır. Biz burada, ev hayvanlarımız, özgürce dolaşan sokak hayvanlarımız ve insanlar, ahenk içinde, barışçıl ve mutlu bir hayat sürebiliyoruz. Hepimiz toplamda Modalıları ve Modayı oluşturuyoruz. Yaşadığımız yerin kimliğini oluşturmada bizler kadar sokak canlarının da o mekana ve o mekanın insanlarına kattıkları olduğunu biliyoruz. Bunun en güzel örneklerinden biri olan Tarçın ölümünün ardından insanların tek yürek olup bir milyonun üzerinde tweet attığı bir can. Bize düşen ise onun sayesinde tüm canlar için bir ses olmak…
Bu sokaklarda yaşamış, yaşayacak ve pek çok hayata dokunan Tarçınlar, Rambo’lar, Maske’ler, Karabaş’lar, Miyopcan’lar ve daha nicesi anısına, adına;
Hayvan Hakları Kanunun bir an önce düzelmesini, cezaların arttırılmasını istiyor ve bu uygulanabilir, eşit yaşam hakkı tanıyan modelin de ülkemizde hatta dünyada yayılmasını umut ediyoruz. Bir gün insanlığın içindeki korkuyu ve hırsı yenip doğruyu bulacağına inanıyoruz…”

Araç Çarpması Sonucu Ölen Modanın Köpeği Tarçın Ölümsüzleştirildi 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görme Engelliler için Rehber Robot Köpek Yapan 12 Yaşındaki Türk Öğrenciöç

Görme Engelliler için Rehber Robot Köpek Yapan 12 Yaşındaki Türk Öğrenci

Belediye Veterinerin Yanlış Tedavisi Sebebiyle Bir Köpeğin Bacağının Kaybedildiği İddia Edildiöç

‘Belediye Veterinerinin Yanlış Tedavisi Sebebiyle, Bir Köpeğin Bacağını Kaybettiği İddia Edildi