in

Antarktika’da 150 bin Penguen Açlıktan Öldü

Antarktika’da yaklaşık 2 bin 900 kilometrekare büyüklüğünde bir buzdağı koptu. Buzdağının karaya oturması sonucu yaklaşık 150 bin Adelie pengueni yiyecek bulamayıp öldü.

Antarktika’da kolonilerinin yanında, Lüksemburg’dan daha büyük bir buz dağının koparak karaya oturması sonucu 150 bin kadar Adelie pengueninin öldüğü bildiriliyor.

antartkada-150-bin-penguen-oldu-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Guardian’a göre Commonwealth Körfezi’nin Denison burnundaki penguen kolonisinin yiyeceğe ulaşamadığı ve sadece 10 bin penguenin hayatta kalabildiği bildirildi. Penguenlerin 2010’da kopan buz kütlesi sebebiyle beslenebilmek için 112 kilometrelik bir yol açmışlardı. 2010’da 2900 kilometre kare büyüklüğündeki bir buz dağı yerinden koparak, körfezde sıkıştı ve penguenlerin denize çıkışını kapattı. Penguenler, beslenme alanları denize ulaşabilmek için 60 kilometrelik yolculuk yapmak zorunda kaldı. Ancak bu zorlu yolculuk hayvanların hayatını kaybetmesine neden oldu.

antartkada-150-bin-penguen-oldu-2

Uzmanlara göre buzdağı dağılmadığı ya da yer değiştirmediği takdirde, 20 yıl içinde bölgedeki Adelie pengueni kolonisi yok olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya kediler günü

Dünya Kediler Günü’nü Çılgınca Kutlayan 10 kedi

kopektumoronn

‘Gölge’nin Burnundaki Tümör, Mikro Cerrahi Yöntemle Alındı