in

Antalyalı Hayvansever Çift Çöplükte Yaşayan Köpeklere Bakıyor

Antalya’nın Akseki ilçesinde yaşayan Gülcan-Mehmet Pantır çifti, çöplükte yaşayan onlarca köpeğe bakıyor.

Antalya’nın Akseki ilçesinde yaşayan hayvansever çift, çöplükte yaşayan onlarca köpeğe bakıyor. Ev hanımı Gülcan ve emekli eşi Mehmet Pantır, kendi olanakları ve hayvanseverlerin yardımıyla temin ettikleri mamaların yanı sıra komşulardan topladıkları ekmek ve yemek artıklarını, iki günde bir çöplüğe getirerek hayvanları besliyor.

antalya1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

‘Bakıma ihtiyaçları var’

55 yaşındaki Gülcan Pantır yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 ay önce eşi ile yoldan geçerken çöplükteki köpekleri gördüklerini anlattı. Köpeklerin bakıma ihtiyacı olduğunu fark ettiklerini belirten Gülcan Pantır, “Dayanamadım köpeklere su ve yiyecek getirdim. Çöplükte 50 civarında köpek var. Bunlar yiyecek bulsa su bulamıyor. İki günde bir ekmek ve su getiriyorum.” diye konuştu.

Her ay eşinin emekli maaşının hatırı sayılır kısmını besledikleri sokak hayvanlarına ayırdıklarını söyleyen Gülcan Pantır, eşiyle yolda giderken gördükleri yavru köpeklerin durumuna acıdıklarını anlattı. Bir dahaki gelişlerinde ekmek ve su getirdiklerini aktaran Pantır, “Bunların durumu içler acısı. Köpeklerin bakıma ihtiyacı var. Side’de bir veteriner hekime izah etmiştik. O da hayvansever çıktı. Bize bir torba yem verdi. Biz de getirdik köpeklere verdik. Köpeklere sahip çıkılsın istiyorum” dedi.

Ekmeklerin çöpe atılmak yerine sokak köpeklerine verilmesini isteyen Pantır ayrıca, “Bu çöplükte 50 civarında köpek var. Bunlar yiyecek bulsa su bulamıyor, su bulsa yiyecek bulamıyor. 2 günde bir ekmek ve su getiriyoruz. Biz ne kadar yapabiliriz. Hayvanseverlerden yardım bekliyoruz. Barınak yapılıp, bunlara bakılmasını istiyoruz” diye belirtti.

antalya3

‘Kendi boğazımızdan kesiyoruz’

74 yaşındaki Mehmet Pantır da sokaktaki köpekleri görünce vicdanen rahatsız olduğunu ve bunlara yemek ve su getirmeye başladıklarını söyledi. Kendi imkanları ve hayvanseverlerin yardımı ile temin ettikleri mamaların yanı sıra komşularının artan yemeklerini çöplüğe getirdiklerini belirten Mehmet Pantır, şöyle konuştu:

“Eşimle sürekli gelip onları besliyoruz. Kendim 900 lira maaş alıyorum. Elimizden geldiği kadar bakıyoruz. Ayrıca evimde 10 civarında kedi de besliyorum. Köpekler için hayvanseverler yem yardımı da yapıyor. Elimizden geldiği kadar bakıyoruz ama hayvanlar için devletimizden barınak istiyoruz. Önümüz kış, havalar soğumaya başladı. Hayvanlar üşüyor. Burası çok soğuk bir iklim, dağın yamacından sürekli rüzgar esiyor. Hayvanların bir sürü sıkıntıları var. Kulübeleri yok, suları yok, beslenmeleri eksik, tedavi edilmiyorlar, her şeyden önemlisi kısırlaştırılmıyorlar. Biz çöplükteki yavru köpeklere yiyecek ve su getirmeye devam edeceğiz. Kendi ailemizin boğazından kesip bu hayvanlara veriyoruz. Onlar burada açken vicdanen rahatsız oluyorum.”

antalya-on

Kaynak: Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

manisa on

Manisa’da Havalar Soğurken Sokak Hayvanları Unutulmadı

laika1 1

Sonu Ölüm Olan Bir Yolculuğa Gönderilen Köpek Laika