in

Antalya’da Uygulanan Kuduz Karantinası Hayvanseverleri Tedirgin Etti

Antalya’da bir kişiyi ısıran köpeğin kuduz olduğu ortaya çıkınca blge karantina altına alındı. Hayvan hakkı savunucuları karantina bahanesiyle sokak hayvanlarının itilaf edilmesinden korkuyor.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde köpek ısırması nedeniyle hastaneye başvuran kişinin kuduz olabileceği şüphesiyle ısıran köpeğe ulaşılmaya çalışıldı. Isıran köpeğin öldüğü öğrenilince köpeğin cesedi incelemeye alındı. İki farklı labarotuvarda çıkan sonuçlara göre köeğien kuduz olduğu belirlendi. Bunun üzerine İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Muratpaşa ilçesi’nin karantinaya alınmasına karar verdi.

antalya

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kararla birlikte, Muratpaşa İlçesi Yenigün, Yüksekalan, Kızıltoprak, Kızılarık, Gebizli, Etiler ve Konuksever mahallelerine kordon konulmuş olup kordon sahasından hayvan ve hayvan maddelerinin çıkarılması yasaklandı. Bu mahallerdeki tüm sokak hayvanlarının toplanıp 6 ay boyunca barınakta karantina altında kalacakları açıklandı.

Ayrıca diğer ilçelerin de sınırları içerisindeki tüm kedi ve köpeklerin kuduz aşılarının  ilçe tarım ve orman müdürlüklerince yapılmasına karar verildi.

Alınan karantina kararı ardından hayvan hakkı savunucuları sosyal medya hesaplarından endişelerini dile getirdi. Hayvan hakkı savunucuları, bölgedeki hayvan barınaklarının kapasitesinin toplanan hayvanları kaldıramıyacağını bu yüzden toplanan hayvanların belediye ekiplerince itilaf edilebileceği korkusunu yaşıyor.

“Alınan Hayvanların Takibini Yapın”

Belediye görevlileri ile yaptığı görüşmede itilaf yapılmayacağı sözü aldığını söyleyen Antalya Candost Deneği Başkanı Arife Yanık, Antalyalı hayvanseverlerin dikkat etmesi gereken hususları şöyle anlattı:

1- Beslediğiniz kedi ve köpekleri bağlayın – sabitleyin.
2- Sokakta beslediğiniz küpeli köpeklerin küpe numaralarını kaydedin ve resimlerini çekin.
3- Küpesiz köpeklerin resimlerini çekip hangi mahallede yaşadığını kaydedin
4- Açıklamada belirtilen karantina uygulaması olan ilçelerde yaşayan hayvan severler köpekler alındığı taktirde araca alınırken araca alan kişilerin ve alınan aracın mutlaka resmini veya videosunu çeksinler.
5- Alınan hayvanların hangi barınağa alındığı konusunda mutlaka takip yapıp sık sık ziyaret edip takip etsinler
6- Açıklamada belirtilen ilçeler dışında küpeli köpeklerin bu karar bahane edilerek toplanmasına izin vermeyin.Küpesiz köpekler alınırken de mutlaka resim video çekin.
7- Kararda belirtildiği üzere, belirtilen ilçeler dışında yer alan ilçe ve Antalya merkezinde sadece aşılama çalışması yapılacaktır.Küpesiz köpekleri 5199 sayılı yasa gereği kısırlaştırma ve aşılama için alabilirler, bu konuda alınan sokak hayvanlarının akibetlerini günlük olarak takip edin.
8- Kararda belirtilen ilçeler dışındaki bölgelerde küpeli hayvanların aşılanma bahanesi ile alınmasına asla izin vermeyin.Ekiplere yardımcı olarak bulunduğu yerde aşılanmasını ve mutlaka veteriner hekim taraından uygulanmasını isteyin.

“Hayvanlarınızı Güvenli Yerlere Alın”

Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu Başkanı Av. M. Alev ERSAN bölgedeki hayvanseverleri uyararak konuyla ilgili açıklamada bulundu:

“Lütfen hayvanseverleri bilgilendirin. Ev hayvanlarınızın ve sokakta baktığınız hayvanların kuduz aşılarını acil olarak güncelleyin. Sokak hayvanlarınızı geçici süre ile güvenli bahçelere alın. Aşısı olmayan hayvanlarınızı ve iki aydan küçük hayvanları sokağa çıkarmayın ve toprakla temas ettirmeyin. Antalya il genelindeki ve ilçelerindeki tüm sokak hayvanları küpeli küpesiz tasmalı tasmasız farketmeden belediyeler tarafından toplanacaktır. Lütfen kendi baktığınız hayvanları güvenli bahçelere alın.”

“Bu Karar Hayvanların Ölüme Gönderileceğini Düşündürüyor”

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı“Antalya Muratpaşa Belediyesi tarafından Antalya’da kuduz vakası görüldüğüne dair açıklama yapılmış, buna göre Büyükşehir, Konyaaltı, Döşemealtı, Aksu, Serik, Kepez ve Kemer Belediyeleri tarafından da toplama yapılacağı açıklanmıştır. Buna ek olarak belli bölgelerden alınan bütün kedi ve köpeklerin 6 ay süreyle bakımevlerinde tutulmalarına karar verilmiştir. Bunun için bakımevlerinin kapasitelerinin yeterli olmadığı açıktır. Bu halde akla gelen ilk soru SOKAK HAYVANLARININ İTLAF EDİLECEĞİ KORKUSUDUR. SOKAK HAYVANLARI SAHİPSİZ DEĞİLDİR, HEPİMİZİN ONLARIN SAHİBİ OLDUĞU VE HAKLARINI KORUYUP GÖZETECEĞİ BİLİNMELİDİR‼️ Ayrıca belediyelerin görevi hayvanların gerekli aşı ve tedavilerini yapıp aldıkları alana geri bırakmaktır ve bu eylemler çip ve küpe numaraları kapsamında kayıt altına alınmaktadır. Yapılması gereken alınan hayvanların kuduz aşılarının yapılmış olup olmadığına bakılıp, kuduz aşısı koruma süresi devam edenlerin geri bırakılmalarıdır. Belediyenin olay öncesinde 5199 Sayılı Kanun ve Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği kapsamında kendilerine yükümlenen aşılama görevlerini yerine getirmiş olduğunu, bu yönde Türk Ceza Kanunu m. 257 kapsamına girecek nitelikte ihlal veya ihmali olmadığını temenni etmekteyiz. Antalya sokak hayvanlarının bu uzun süre zarfında tutulabileceği kapasitede barınma imkanına sahip barınak bulunmaması, hayvanların bu kararla ölüme gönderildiğini, İTLAF EDİLECEKLERİNİ düşündürmektedir.”

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi avukatları konuyla ilgili CİMER’e başvuru yaptıklarını ve konun takipçisi olacaklarını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kediliduvaryazilari

Birbirinden Keyifli Kedili Duvar Yazıları

kediler kaç yıl yaşar

Kediler Kaç Yıl Yaşar?